Cały proces wytwarzania i użytkowania produktów kosmetycznych, od momentu pozyskania surowców, decyzji o zastosowaniu składnika w recepturze, poprzez używanie przez konsumentów aż do ich utylizacji, może mieć wpływ na środowisko.
Jednym z elementów o kluczowym wpływie na minimalizowanie oddziaływania produktów kosmetycznych na środowisko jest wybór składników receptury – bezpiecznych dla ekosystemu i pozyskiwanych w zrównoważony i etyczny sposób. Przemysł kosmetyczny kładzie duży nacisk na działania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. W obliczu rzetelnych doniesień naukowych o negatywnym wpływie poszczególnych składników na środowisko podejmuje, często przed regulatorem, dobrowolną decyzję o wycofywaniu się lub ograniczeniu poziomu użycia, co miało miejsce dla mikrogranulek.
Składniki produktów kosmetycznych jak wszystkie substancje chemiczne podlegają przepisom rozporządzenia REACH. Jeśli stwarzają zagrożenie dla środowiska są klasyfikowane jako trwałe, ulegające bioakumulacji i toksyczne (tzw. substancje PBT) i/lub bardzo trwałe i ulegające bioakumulacji w bardzo dużym stopniu (tzw. substancje vPvB).
Na etapie wyboru składników, producenci biorą pod uwagę ryzyko dla środowiska i/lub zdrowia ludzkiego związane ze stosowanymi substancjami poprzez:
- zapewnienie pełnej zgodności z wymaganiami odpowiedniego ustawodawstwa chemicznego i kosmetycznego,
- część z nich przyjmuje kryteria dla określenia, jakie substancje nie będą używane jako składniki, np. eliminują z produktów składniki zidentyfikowane jako PBT / vPvB (REACH, Aneks XIII),
- sprawdzają Wykaz Zamierzeń na stronie ECHA, aby określić, które substancje powinny być przedmiotem szczególnej kontroli,
- stosują alternatywy o niższym poziomie zagrożenia dla danej funkcji, jeśli są dostępne.