Biorąc do ręki kosmetyk w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na opis produktu, następnie na skład. Nie są to jednak jedyne ważne informacje, które chcą przekazać producenci naszych ulubionych produktów. Są też takie, które możemy wykorzystać dla środowiska. To tak zwane oznakowanie środowiskowe – w tym symbole recyklingu. O czym dokładnie informują?
Znaki środowiskowe zdają się być niezauważalnym dodatkiem, drukowanym w pobliżu składu INCI. Wydaje się, że znamy je dobrze, ale czy zawsze wiemy, co oznaczają? Często ich znajomość nie jest przydatna aż do momentu, gdy kolejny raz stając przed koszem będzie nurtować nas pytanie: gdzie powinna trafić ta tubka lub jej poszczególne elementy? Znaki mogą być cennymi wskazówkami o możliwości odzysku opakowań i sposobie postępowania z nimi po zużyciu produktu. Jeśli od tej pory chcesz w sposób bardziej świadomy i zrównoważony używać kosmetyków – poznaj ten specyficzny alfabet.
Znak „dbaj o czystość”
Symbol ma na celu promować dobre praktyki wśród konsumentów. Wskazuje na kwestie dla większości oczywiste – jak to, że opakowania należy wyrzucać do kosza na odpady (tego właściwego), aby nie zanieczyszczać środowiska. Praktyka bywa jednak inna, zwłaszcza u osób, którym sprawy ekologii nie są tak bliskie.
Wstęga Möbiusa
Znak ten jest międzynarodowym symbolem recyklingu i autodeklaracją oznaczającą, że opakowanie produktu nadaje się recyklingu w kraju, gdzie kupujesz produkt. Znak może być stosowany dla produktu przez producenta, który ocenił opakowanie i stosuje zasady zgodne z normą PN-EN ISO 14021:2016-06 Etykiety i deklaracje środowiskowe – Własne stwierdzenia środowiskowe (Etykietowanie środowiskowe II typu). Wstęga Möbiusa składa się z trzech strzałek ułożonych w trójkąt. Strzałki oznaczają kolejno: zbieranie, przetworzenie na nowy produkt, ponowny zakup przez konsumenta. Symbol jest nieobowiązkowy.
Znak „Zielony Punkt”
Zastrzeżony znak towarowy „Zielony Punkt” używany na opakowaniach towarów. Opłaty licencyjne wnoszone do Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań S.A. wspierają budowę systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Znak Zielony Punkt nie oznacza przydatności opakowania do recyklingu.
Znak opakowania wielokrotnego użytku
Dwie strzałki o przeciwnych zwrotach sygnują opakowania, które nadają się do ponownego wykorzystania. Znak stosowany tylko w Polsce. By móc oznaczyć swój produkt w ten sposób, producent musi zadeklarować możliwość przynajmniej dwukrotnego wykorzystania opakowania do tego samego celu. Znany jest najczęściej ze szklanych butelek zwrotnych.
Oznakowanie materiału – Znak aluminium
Piktogram informuje, że opakowanie albo produkt zostały wykonane z aluminium i nadaje się do recyklingu. Aby było to możliwe, muszą trafić do pojemnika żółtego.
Znak opakowanie kompostowalne
Znak występuje na opakowaniach biodegradowalnych, które rozkładają się podczas kompostowania w warunkach przemysłowych. Opakowania kompostowalne z tworzyw są najczęściej produkowane z organicznej skrobii. W Polsce certyfikację wykonuje COBRO Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych Oddział w Warszawie COBRO – Centrum Badawczo-Rozwojowe Opakowań we współpracy z Din Certco. Właścicielem znaku jest European Bioplastics e.V. Warto zaznaczyć, że autentyczny jest tylko piktogram z unikatowym numerem. Czasami firmy używają znaczka bez numeru certyfikatu, co oznacza, że tak naprawdę nie mają do niego uprawnień.
Oznakowanie materiału – rodzaje
Symbole oznaczają rodzaj materiału, którego zostało wykonane opakowanie. Oznaczenie jest dobrowolne, ale zalecane przez organizacje branżowe. Piktogramy mają punkt wspólny: trzy strzałki tworzące trójkąt z symbolem materiału lub liczby. Do rozszyfrowania tych symboli pomocne są poniższe opisy, zgodne z Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 września 2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań.
Tworzywa sztuczne
1 lub podpis „PET” oznacza opakowanie wykonane z politereftalanu etylenu. W popularnych „petach” sprzedawane są butelki na wodę i napoje, często też na żele pod prysznic, szampony czy płyny do mycia naczyń, płyny do płukania. Zazwyczaj są to bezbarwne lub kolorowe opakowania transparentne, czyli przezroczyste.
2 lub podpis HDPE oznacza opakowanie wykonane z polietylenu wysokiej gęstości. Tworzywo jest wykorzystywane do produkcji niektórych butelek na mleko, opakowań na chemię gospodarczą, także na szampony czy żele. Opakowania te są nieprzezroczyste.
3 lub podpis PVC to piktogram, który znajdziemy na opakowaniu stworzonym z polichlorku winylu. Z PVC wykonane są folie do pakowania jedzenia, etykiety, folie do pakowania kartoników. Branża kosmetyczna odchodzi od stosowania tego tworzywa.
4 lub LDPE czyli polietylen małej gęstości – stosowany jest między innymi do produkcji toreb na zakupy wielokrotnego użytku, tacek, pojemników, folii do pakowania żywności, tub kosmetyków i opakowań typu airless.
5 lub PP – oznacza polipropylen, który dość dobrze nadaje się do przechowywania żywności. Z polipropylenu produkowane są przezroczyste pojemniki na żywność, pojemniki do kuchenek mikrofalowych, owijki na słodycze i przekąski, wieczka na zawiasach do pojemników na żywność, słoiczki i nakrętki kosmetyków. Pojemniki z polipropylenu nadają się do przechowywania żywności w zamrażarce jak i do podgrzewania jej w mikrofalówce.
6 lub PS – to oznaczenie opakowań wykonanych z polistyrenu (powstaje z niego m. in. Styropian EPS). Najczęściej wykonuje się z PS opakowania do jogurtów, nabiału, wytłoczki w bombonierkach.
7 lub napis Other (Inne) informuje o produkcie z tworzywa, który nie należy do zbioru opakowań oznaczanych od 1 do 6. Mogą tu się znaleźć laminaty złożone z kilku warstw różnych tworzyw sztucznych
Papier
PAP 20 – tektura falista
PAP 21 – tektura płaska
PAP 22 – papie
Kompozyt
Materiały wieloskładnikowe, trudne w recyklingu.
80 – papier +tektura/różne metale
81- papier + plastik – pudełka na ciastka, kartoniki powlekane z okienkiem, sztywne pudełka na mrożonki
82 – papier + tektura/aluminium
83 – papier+ tektura/blacha
84 – papier +tektura/plastik/aluminium: kartonowe opakowania soków i innych płynów
85- papier+ tektura/plastik/aluminium/blacha
90 – tworzywo sztuczne: plastiki + aluminium
91 – plastik/blacha
92 – plastik/różne metale
Metale
Dwa główne oznaczenia jakie znajdziemy na opakowaniach to stal (żelazo) i aluminium.
40 lub FE – stal: puszki na konserwy, soki czy napoje, puszki lakierów do włosów i dezodorantów
41 lub ALU – aluminium: puszki – głównie na napoje, ale i na konserwy, puszki lakierów do włosów i dezodorantów
Szkło
Szkło jest materiałem powszechnie stosowanym i przetwarzanym. Często możliwość recyklingu opakowań szklanych zależy od rodzaju i koloru szkła.
- 70 lub GL – szkło bezbarwne
- 71 lub GL – szkło zielone
- 72 lub GL – szkło brązowe
Analizuj składy kosmetyków!
Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.