Nie wyrzucaj, uzupełniaj! Czy branża kosmetyczna może wprowadzić powszechnie automaty do re-fillu (ponownego napełniania opakowań produktami)? Ponownie napełniane mogą być tylko kosmetyki niskiego ryzyka mikrobiologicznego.
Czyli takie, które nie ulegają łatwo zakażeniu mikroorganizmami pochodzącymi ze środowiska i których składniki nie są pożywką dla mikroorganizmów. Jak niektóre szampony, mydła w płynie, żele pod prysznic czy perfumy. Największą gwarancję bezpieczeństwa mamy wtedy, gdy kupujemy produkt w oryginalnym opakowaniu. Napełniając ponownie własne opakowanie w sklepie należy upewnić się, że jest ono czyste i nie zawiera resztek produktu. Rozwiązanie to budzi jednak wątpliwości prawne. Prawo – ocena bezpieczeństwa produktu kosmetycznego i zasady dobrej praktyki produkcji wymagają, aby bezpieczeństwo opakowania było kontrolowane i oceniane. W przypadku napełniania produktu do własnego pojemnika konsumenta, również opakowania po zużytym produkcie – taka kontrola bezpieczeństwa jest niemożliwa.
Automaty do ponownego napełniania opakowań, to rozwiązanie innowacyjne, które pozwala na zmniejszenie ilości zużywanych materiałów. Jednak powszechne wprowadzenie takich automatów miałoby sens, jeśli ich całkowity wpływ na środowisko byłby niższy, niż dystrybucja w opakowaniach. Koszty środowiskowe to także: transport, zużycie energii, środków czyszczących i innych mediów na konserwację i utrzymanie w czystości automatów do ponownego napełniania oraz opakowań do ponownego użycia. Prawdopodobnie będą one jednak wyższe niż oszczędność wynikająca z ograniczenia wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych.
Częściowy re-filling kosmetyków
Na rynku jest coraz więcej rozwiązań opakowań, w których część opakowania używana jest wielokrotnie (np. zewnętrzny słoiczek), a produkt kupujemy w wewnętrznym opakowaniu (tzw. termosie) jest używane raz, a następnie poddawane recyklingowi. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość powstających odpadów opakowaniowych, a jednocześnie uniknąć ryzyka przypadkowego zanieczyszczenia tych części opakowania, które bezpośrednio stykają się z masą kosmetyku i muszą być bezpieczne.