Opakowanie stanowi bez dwóch zdań integralny element każdego produktu, także kosmetycznego.
Zdecydowanie najważniejszą funkcją opakowania jest ochrona produktu, a tym samym ochrona zdrowia użytkownika. Opakowanie chroni produkt przed zanieczyszczeniami i wpływem różnych czynników. Dzięki temu produkt nie psuje się i długo utrzymuje swoje właściwości – nawet przez kilka lat! Rodzaj opakowania wpływa na to, jak długo można używać kosmetyk. Opakowanie bardzo skrupulatnie dobiera się do danego rodzaju produktu pod względem konstrukcji i rodzaju materiału (plastik szkło, metal). Przykład: W trakcie użycia wprowadzamy do kosmetyku mnóstwo bakterii z otoczenia i naszej skóry. Produkty, które są wrażliwe na zakażenie drobnoustrojami pakowane są w szczelne opakowania. Produkty zawierające reaktywne składniki pakowane są w opakowania niewrażliwe na takie procesy, np. szklane. Materiał, z którego jest zrobione musi stanowić szczelną barierę, zabezpieczającą kosmetyk przed wodą i tlenem, a często również światłem. Żadne substancje z zewnątrz nie mogą przeniknąć do kosmetyku. Nie każdy materiał spełnia takie właściwości. Opakowanie kosmetyku powinno być także wykonane z komponentów, które nie przenikają do samego produktu. Standardy jakości opakowań kosmetyków są bardzo zbliżone pod kątem wymogów u bezpieczeństwa do sektora spożywczego. Skład i sposób interakcji opakowania z produktem są brane pod uwagę podczas oceny bezpieczeństwa kosmetyku.
Jakie są inne ważne funkcje opakowania (oprócz wspomnianej już ochrony)? Funkcjonalność! Opakowanie umożliwia i ułatwia stosowanie produktu w sposób wygodny i bezpieczny dla konsumenta, a jednocześnie – co niemniej ważne – gwarantuje też bezpieczeństwo kosmetyku podczas transportu i przechowywania. Musi także informować użytkowników o zawartości, składnikach, sposobie użytkowania wybranego produktu.
Kolejną z funkcji opakowania jest informowanie o właściwościach produktu. Opakowanie jest wyjątkową formą komunikacji producenta kosmetyku z kupującymi, którzy mają różne preferencje i należą do różnych grup społecznych. Oprawa produktu powinna więc być atrakcyjna wizualnie i jednocześnie rozumiała – jak produkt działa, co zawiera, w jaki sposób mam go bezpiecznie stosować i co zrobić z opakowaniem po zużyciu. Jednak, aby produkt trafił w nasze ręce – musi przyciągnąć naszą uwagę zarówno szatą graficzną, jak i nośnymi nazwami lub hasłami. To dlatego producenci kosmetyków tak ogromną uwagę przywiązują do roli marketingowej i komunikacyjnej opakowań.
W ostatnich latach zyskuje na znaczeniu jeszcze jedna ważna kwestia. Opakowanie kosmetyku nie powinno nadmiernie obciążać środowiska. Co to znaczy? Powinno nadawać się do recyklingu, pochodzić z surowców przetworzonych lub odnawialnych lub nawet – nadawać się do powtórnego napełnienia (choć jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach). To zupełnie nowy element niezwykle istotny przy projektowaniu kosmetyków, który coraz częściej jest brany pod uwagę przez producentów. Jednak aby opakowanie w jak najmniejszym stopniu wpływało na środowisko – my konsumenci również mamy swoje – bardzo ważne – zadania. W sekcji Opakowania kosmetyków i środowisko przeczytasz m.in. o tym, dlaczego warto sortować opakowania, jak czytać eko-znaki i jak to się dzieje, że z odpadów opakowaniowych powstają nowe, równie przydatne rzeczy.