Jako konsumenci, użytkujący produktów kosmetycznych – mamy duży wpływ na środowisko, który również możemy znacząco ograniczać. Wykorzystywanie produktu do końca, oszczędność ciepłej wody i obniżenie jej temperatury oraz właściwa segregacja opakowań po zużytych kosmetykach – to tylko niektóre.
Zatem w jaki sposób możemy zmniejszyć wpływ na środowisko, gdy używamy kosmetyków?
- Oszczędzaj wodę! Zakręcajmy kran myjąc zęby, namydlając ciało czy włosy. Warto używać odżywki do włosów bez spłukiwania. Możesz rozważyć zmniejszenie częstotliwości kąpieli – niektórzy z nas biorą prysznic dwa razy dziennie. Korzystne dla środowiska będzie mycie się w nieco chłodniejszej wodzie, kąpiel nie musi nas „parzyć”.
- Opakowania kosmetyków – tutaj istnieje kilka metod zmniejszenia naszego wpływu na środowisko. Oczywiście nie da się całkowicie zrezygnować z opakowań kosmetyków. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo – opakowanie chroni produkt. Więcej o tym przeczytasz w sekcji Opakowania kosmetyków i środowisko . Warto jednak zadbać, aby opakowania po kosmetykach, trafiały do odpowiedniego pojemnika – większość z nich nadaje się do recyklingu. Aby prawidłowo segregować odpady należy wiedzieć, gdzie je wyrzucić. Odpady zbierane są w podziale na cztery frakcje materiałowe (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło i bio) oraz odpady zmieszane. O prawidłowej segregacji opakowań po kosmetykach więcej przeczytasz tutaj: Segregacja
- Wykorzystujmy produkty do końca, aby opakowanie trafiało do pojemnika na odpady z możliwie jak najmniejszą ilością masy, która może utrudniać recykling Starajmy się nie wyrzucać do śmieci w połowie pełnej butelki z balsamem czy szamponem – takie pełne, czy nieopróżnione opakowania musimy wyrzucić do odpadów zmieszanych.
- Starajmy się kupować się takie ilości produktów, które jesteś w stanie zużyć zanim upłynie ich data ważności. Jeśli decydujesz się na zakup kosmetyków z krótkim terminem przydatności zwróć uwagę na pojemność – wybierz produkt o takiej pojemności, abyś zdążył go zużyć w całości.
- Gdy zakupiony produkt po użyciu nie spełnia twoich oczekiwań nie wyrzucaj od razu opakowania z zawartością do śmieci. Jeśli jest to produkt o niskim ryzyku zakażenia mikrobiologicznego taki, jak np. szampon, żel do mycia, balsam czy produkt w aerozolu – rozważ oddanie kosmetyku komuś bliskiemu. Pamiętaj, że produkty takie jak tusze do rzęs, szminki czy kremy w słoiczkach są to kosmetyki do użytku osobistego, podczas używania możemy wprowadzić do opakowania różne mikroorganizmy. Tego typu kosmetyków, jeśli już używałeś nie oddawaj. Natomiast jeśli kosmetyk jest nietrafionym prezentem, który nie jest jeszcze przez ciebie użyty śmiało możesz oddać go innej osobie.
- Na rynku pojawia się coraz więcej opakowań, które nadają się do ponownego użycia w całości lub częściowo. Opakowanie, które ma kontakt z masą powinno być napełniane fabrycznie jako nowe, jednak opakowanie zewnętrzne, słoiczek czy pudełko – może być wykorzystywane wiele razy. Obecnie coraz częściej można spotkać również dystrybutory produktów z nalewakami, gdzie można nalać produkt do wcześniej używanego pojemnika. Tylko niektóre produkty mogą być w ten sposobów uzupełniane – te, które nie są wrażliwe mikrobiologicznie, czyli nie są pożywką dla mikroorganizmów. Na przykład perfumy, czy niektóre żele pod prysznic. Większość produktów do pielęgnacji – kremy, balsamy, żele nawilżające, czy odżywki do włosów – nie mogą być w ten sposób sprzedawane, ze względu na ryzyko dla naszego bezpieczeństwa.
- Zmniejszanie naszego wpływu na środowisko podczas używania kosmetyków wymaga również zmiany wielu innych nawyków i przyzwyczajeń dotyczących postępowania z produktem i opakowaniem. Kupujmy tylko tyle produktów, ile jesteśmy w stanie zużyć w całości.