Promieniowanie słoneczne ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Z jednej strony słońce jest niezbędne do produkcji witaminy D, poprawia nastrój i wspiera niektóre procesy zdrowotne. Z drugiej – nadmierna ekspozycja na słońce i brak ochrony przeciwsłonecznej mogą prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, fotostarzenie (czyli przedwczesne starzenie się skóry), a w dłuższej perspektywie do rozwoju raka skóry. Mimo tych zagrożeń opalanie jest wciąż popularne.
Aby zminimalizować negatywne skutki promieniowania UV, należy zawsze stosować odpowiednią fotoprotekcję, czyli kremy z filtrem o szerokim spektrum działania, chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Pielęgnacja skóry po opalaniu
Skóra, która została wystawiona na działanie słońca, wymaga szczególnej troski, nawet jeśli nie występują widoczne objawy, takie jak rumień. Po opalaniu konieczne jest nawilżenie skóry i odbudowa jej bariery hydrolipidowej, aby zapobiec utracie wilgoci i przyspieszonemu starzeniu. Pielęgnacja po opalaniu powinna obejmować delikatne oczyszczanie, stosowanie kremów nawilżających oraz produktów łagodzących, które pomagają regenerować skórę i chronią ją przed dalszymi uszkodzeniami. Regularne stosowanie takich produktów może znacznie poprawić kondycję skóry i zapobiec negatywnym skutkom nadmiernej ekspozycji na słońce. W przypadku oparzeń słonecznych – jeśli na naszej skórze pojawi się obrzęk czy pęcherze konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Na jakie składniki w kosmetykach po opalaniu zwrócić uwagę?
Większość preparatów po opalaniu to emulsje (balsamy, kremy, spraye) lub żele zawierające substancje nawilżające i aktywne znane ze swojego działania pielęgnacyjnego. W wyborze kosmetyków po opalaniu powinniśmy zwrócić uwagę na skład kosmetyku, który powinien pielęgnować skórę kompleksowo. Dobrze, aby produkt zawierał następujące składniki:
- Substancje nawilżające i kojące – pomagają w odbudowie warstwy hydrolipidowej skóry i zapobiegają jej przesuszeniu po ekspozycji na słońce. Przykłady: gliceryna, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne (z rumianku, oczaru wirginijskiego lub aloesu), kwas glicyretynowy, polihydroksykwasy (PHA), takie jak glukonolakton, kwas laktobionowy;
- Substancje łagodzące i kojące – redukują zaczerwienienia, koją podrażnioną skórę: alantoina, pantenol, ekstrakt z aloesu;
- Przeciwutleniacze – neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają skórę po ekspozycji na promieniowanie UV, oraz wspierają regenerację skóry. Przykłady: witaminy A, C, E, koenzym Q10, ekstrakt z zielonej herbaty, resweratrol, karotenoidy, glutation;
- Substancje chłodzące – łagodzą uczucie gorąca i napięcia skóry, przynosząc ulgę po opalaniu. Przykłady: mentol, kamfora;
- Lipidy i emolienty – wspierają odbudowę bariery lipidowej skóry, zapobiegając jej przesuszeniu i łuszczeniu. Przykłady: masło shea, olej jojoba, oliwa z oliwek.
Czego unikać, aby nie podrażniać skóry?
Po opalaniu należy unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, takich jak produkty zawierające alkohol, silne substancje myjące czy substancje zapachowe. Ważne jest również unikanie nadmiernego złuszczania skóry, ponieważ może to osłabić jej naturalną barierę ochronną. Zalecana jest rezygnacja na jakiś czas ze stosowania silnych substancji aktywnych, takich jak kwasy lub reinoidy, oraz z korzystania z peelingów.
Odpowiednia ochrona przed słońcem i pielęgnacja skóry po opalaniu są kluczowe, aby cieszyć się korzyściami ze słonecznych dni, jednocześnie minimalizując ryzyko negatywnych skutków promieniowania UV. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, zawierających substancje nawilżające, kojące, przeciwutleniacze, a także unikanie drażniących składników, pozwala zachować zdrową i piękną skórę przez długi czas.
Bibliografia:
- Całka, M., & Paweł, J. P. (2019). Substances of natural origin used in the sun protection of the skin. EJMT, 3, 24.
- Karajiannis, H., & Gabard, B. (2014). 25 Sun and After-Sun Products. Handbook of Cosmetic Science and Technology, 293.
- Mahmoud, B. H., Hexsel, C. L., Hamzavi, I. H., & Lim, H. W. (2008). Effects of visible light on the skin. Photochemistry and photobiology, 84(2), 450-462.
- Jones, M. (2006). Dermatological effects from years in the sun: compounding opportunities. International Journal of Pharmaceutical Compounding, 10(5), 336.