Niacynamid (INCI: Niacinamide) jest formą witaminy B3, znanym również pod nazwą witamina PP. W kosmetykach pełni funkcję składnika aktywnego. Z chemicznego punktu widzenia jest to amid kwasu nikotynowego (kwasu 3-pirydynokarboksylowego), dzięki czemu jest znany również od nazwą nikotynoamid.
Działanie regenaracyjne niacynamidu na skórę
Produkty kosmetyczne z niacynamidem cieszą się ogromną popularnością ze względu na szereg korzystnych właściwości tego składnika. Niacynamid stosowany jest m.in.
w produktach do kąpieli, szamponach, tonikach, płynach do demakijażu, produktach do włosów, produktach pielęgnujących i nawilżających skórę (sera, kremy, maski) oraz kosmetykach oczyszczających. Może być stosowany praktycznie do wszystkich rodzajów skóry. W kosmetykach najczęściej znajdziemy go w stężeniach od 1-5%.
Charakteryzujące go właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne znajdują zastosowanie w przypadku cery tłustej, trądzikowej. Niacynamid może wykazywać działanie regulujące aktywność gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum oraz przetłuszczanie się skóry. Oprócz tego działa wygładzająco na powierzchnię skóry, zmniejsza jej szorstkość i wyrównuje nierówności.
W pielęgnacji skóry znajduje zastosowanie jako prekursor koenzymów biorących udział w syntezie części składników budulcowych skóry, takich jak ceramidy. To zaś wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej skóry, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia jej głębszych warstw. W efekcie skóra staje się mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne i bardziej elastyczna. Niacynamid wykazuje właściwości antyoksydacyjne i chroni przed działaniem wolnych rodników, co w połączeniu ze stymulacją produkcji kolagenu, elastyny oraz ceramidów, wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry.
Oprócz wyżej wymienionych właściwości niacynamid rozjaśnia istniejące już na skórze przebarwienia posłoneczne czy potrądzikowe. Dzięki braku właściwości fotouczulających, w wyniku których dochodzi do zwiększonej wrażliwości komórek skóry na promieniowanie słoneczne, niacynamid można stosować zarówno rano, jak i wieczorem.
Niacynamid stosowany jest także w produktach do osłabionych włosów, poprawia ich strukturę, zwiększa elastyczność, nadaje połysk. Wpływa na poprawę ukrwienia skóry głowy, wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu.
Z czym można łączyć niacynamid?
Niacynamid można łączyć z innymi substancjami aktywnymi, których wybrane właściwości są podobne, co wzmacnia pożądany efekt ich działania. Do pierwszych z takich substancji zaliczane są retinoidy (retinol i retinal), które tak jak niacynamid posiadają właściwości antyoksydacyjne, poza minimalizacją widoczności zmarszczek i przebarwień, wpływają na poprawę nawilżenia skóry.
Przy próbie dogłębnego nawilżenia skóry sprawdzi się również połączenie niacynamidu z kwasem hialuronowym – zapewnia on silne nawilżenie głębszych warstw skóry, inicjuje syntezę kolagenu i elastyny.
Prawidłowe funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej zapewnione przez stosowanie niacynamidu sprawi, że efekt nawilżenia uzyskany za pomocą kwasu hialuronowego będzie wzmocniony i długofalowy.
Po jakim czasie zauważymy efekty działania niacynamidu?
Pierwsze efekty działania niacynamidu zauważymy już po około 2-4 tygodniach regularnego stosowania, chociaż oczywiście wszystko zależy od zastosowanego stężenia niacynamidu w kosmetyku oraz od rodzaju cery, którą posiadamy. Znając szerokie korzystne działanie warto jednak wprowadzić niacynamid do naszej pielęgnacji na stałe.