Kwasy są bardzo popularne w okresie jesiennym, ale w czym tak naprawdę tkwi ich moc? Do grupy najczęściej stosowanych kwasów w branży kosmetycznej można zaliczyć kwas azelainowy, mlekowy, migdałowy czy glikolowy. Bohaterem tego artykułu będzie kwas azelainowy, który jest ciut niedocenianym składnikiem kosmetycznym. Warto poznać jego unikatowe właściwości.
Kwas azelainowy – czym jest?
To naprawdę niesamowita substancja aktywna. Szczególnie dla osób, które mają trądzik i jednocześnie cerę wrażliwą. Co dokładnie robi ten składnik w kosmetykach?
- rozjaśnia przebarwienia (przy melazmie, ostudzie i innych zmianach barwnikowych oraz przebarwieniach pozapalnych)
- jako substancja ma działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne – zmniejsza ryzyko infekcji i powstania blizn pozapalnych, działa zarówno na bakterie tlenowe, jak i beztlenowe; wykazuje działanie bakteriobójcze na Propionibacterium acnes – bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku,
- wpływa na produkcję sebum – redukuje nadmierne jego wydzielanie, zmniejszając przetłuszczanie i błyszczenie skóry,
- ma działanie złuszczające – usuwa martwe komórki naskórka,
- działa antyoksydacyjnie – neutralizuje działanie wolnych rodników, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Im wyższa zawartość tego kwasu w produkcie, tym większa jego skuteczność. Jest to delikatna substancja, ale o silnym działaniu, która nie podrażnia i nie uszkadza skóry, prowadzi zaś do systematycznej poprawy jej kondycji. Przy wysokim stężeniu odczuwane może być jedynie lekkie, przemijające pieczenie lub swędzenie skóry.
Dla kogo jest kwas azelainowy?
Przede wszystkim dla osób:
- ze skórą wrażliwą,
- ze skórą atopową,
- z trądzikiem różowatym,
- z rumieniem,
- z zapaleniem mieszków włosowych,
- w każdym wieku, docenią go też osoby ze skórą zmęczoną i zanieczyszczoną,
- z cerą naczyniową, wrażliwą i skłonną do rumienia,
- w niskich stężeniach może być stosowany przez kobiety w ciąży.
Pamiętaj, że kwas azelainowy to zawsze kwas – a przy stosowaniu kwasu należy stosować ochronę przeciwsłoneczną (krem z wysokim SPF) w porannej pielęgnacji.
Jak stosować kwas azelainowy?
Nie trzeba go stosować codziennie, choć tooczywiście daje najlepsze rezultaty ze względu na regularność i systematyczność. Warto stosować kuracje z tym kwasem , gdy pojawia się problem i cerę wymaga „ratunku”, np. kiedy zaobserwujesz przebarwienia po lecie.
Kwas azelainowy nie musi być stosowany samodzielnie – jak najbardziej można i warto łączyć go z innymi składnikami. Należy jednak zastanowić się nad jego zastosowaniem podczas, gdy już używamy: kwasu l-askorbinowego (witaminy C) – reszta form jak najbardziej,
- kwasów AHA i BHA – w w wysokich stężenia (10-15%).
Jeśli stężenia nie są wysokie, połączenie nie będzie problemem.
Chcąc łączyć kwas azelainowy z innymi produktami o podobnym działaniu, powinno aplikować się je w odpowiednich przerwach, np. produkty z kwasem azelainowym rano, zaś pozostałe wieczorem. Kolejność stosowania produktów można zmieniać, szczególnie w przypadku, gdy wybrane przez nas środki nie działają fototoksycznie. Jeżeli jednak masz wątpliwości, jak łączyć ze sobą kwas azelainowy i inne substancje, należy poradzić się specjalisty, odpowiedzi udzielić mogą producenci, najlepiej znają swoje produkty oraz kosmetolodzy!
Kwas azelainowy a jego stężenia
Mocne właściwości peelingujące kwasu azelainowego to min. 16% stężenie kwasu azelainowego.
Minimalne stężenie kwasu azelainowego w np. w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej wynosi 1,25%. Przy takim stężeniu kwasu, działanie kosmetyku będzie skuteczne.
Najwięcej badań, w tym także klinicznych, przeprowadzono z kwasem azelainowym w stężeniu 20%, ale pamiętaj, że stężenie nie zawsze jest najważniejsze.