Czy opakowania plastikowe można całkowicie zastąpić?
Wokół tworzyw sztucznych oraz opakowań z nich wykonanych powstało wiele mitów, które warto obalić. Znamy również jako społeczeństwo zbyt mało faktów dotyczących opakowań z plastiku. Co warto wiedzieć, a których informacji nie powielać?
Mit
Plastik można całkowicie zastąpić, więc m.in. producenci kosmetyków powinni z niego całkowicie zrezygnować.
Fakt
Całkowite zastąpienie plastiku innymi materiałami nie zawsze jest możliwe i nie zawsze jest rozwiązaniem lepszym dla środowiska. Nie wszystkie kosmetyki mogą być pakowane w szkło czy metal (niektóre składniki kosmetyków mogą z takim opakowaniem reagować). Duże opakowanie żelu pod prysznic w ciężkiej, szklanej butelce– może być niebezpieczne, jeśli spadnie na stopę osoby kąpiącej się pod prysznicem. Recykling szkła oraz metalu, wiążą się też z kosztami środowiskowymi, jak wysokie zużycie energii, czy koszty środowiskowe transportu. Oczywiście obecnie wiele firm kosmetycznych poszukuje opakowań alternatywnych dla tworzyw sztucznych, takich, jak szkło, metal i papier. Jednak dziś plastiku nie da się zakazać, ani całkowicie z niego zrezygnować. Efektywny recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem, niż całkowita rezygnacja z plastiku.
Tworzywa sztuczne są stosowane przez prawie wszystkich producentów. Są bezwzględnie niezbędne dla przemysłu kosmetycznego. Dlaczego? Chronią produkt, umożliwiają jego bezpieczne użycie, więc zapewniają bezpieczeństwo. Za stosowaniem plastiku przemawia także niska cena i wysoka elastyczność wyrobu pod względem wymagań jakościowych, funkcjonalnych i wizerunkowych.