Czy pakowanie w papier jest eko?
W świadomości konsumentów przyjęło się, że papierowe opakowania kosmetyków, najlepiej w naturalnym szaro-brązowym kolorze są ekologiczne. Podobnie jak ich zawartość. Jak jest naprawdę?
Mit
Każdy papier można poddać recyklingowi i robić to w nieskończoność.
Fakt
Nie każdy papier nadaje się do przetwarzania. Do niebieskiego pojemnika nie wrzuca się: kartonów po mleku i napojach, papieru zabrudzonego lub zatłuszczonego, ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych (lub papieru toaletowego), pieluch jednorazowych, papieru lakierowanego i papieru powlekanego folią (wiele kremów jest opakowanych właśnie w takie pudełka), papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych, m.in. cemencie, tapet, paragonów, rachunków i faktur, naczyń jednorazowych wykonanych z papieru.
Papier owszem, podlega recyklingowi (o czym można przeczytać w dziale Recykling w praktyce) , pod warunkiem, że jest suchy i czysty. Nie może być zabrudzony masą kosmetyczną ani tłuszczem. Papier zatłuszczony trudno nasiąka wodą i dlatego jest trudny w recyklingu – nie da się z niego wydzielić włókienek celulozy. Co można uznać za wartościowy papier, który nadaje się do recyklingu? Do niebieskiego pojemnika wrzuca się: opakowania z papieru, a także katalogi, ulotki, zeszyty, książki, papier pakowy, worki papierowe, gazety i czasopisma, karton, teksturę (również falistą), papier szkolny, biurowy oraz zadrukowane kartki. Segregacja papieru nie jest więc wybitnie trudna.
Ile razy można poddawać papier recyklingowi? Średnio włókna papieru pozwalają na 6- 7- krotną przeróbkę. Recykling 1 tony makulatury daje ok. 900 kg dobrej jakości papieru. Czyli oszczędza aż 17 drzew, które trzeba by wyciąć, aby uzyskać taką ilość. Odpowiadając więc na pytanie wstępne: czy pakowanie kosmetyków (a także innych produktów) w papier jest eko? Może być, pod warunkiem, że papier nadaje się do przetworzenia lub pochodzi z recyklingu. Natomiast jeśli opakowanie papierowe lub tekturowe jest dodatkowym opakowaniem i nie jest niezbędne – może warto wybrać produkt pakowany w opakowanie jednowarstwowe, bezpośrednie?
Co jeszcze warto wiedzieć, aby skutecznie sortować papier i oszczędzać wycinkę drzew, słowem: aby postępować z odpadami opakowań z papieru w sposób zrównoważony? Należy dbać o jakość sortowania, aby nie utrudniać późniejszego recyklingu. Zanim wrzuci się je do niebieskiego pojemnika, należy wcześniej usunąć elementy wykonane z innych tworzyw, jak np. zszywki, płócienne okładki, foliowe okienka (z kopert, kartoników z kosmetykami, etc.). Należy też unikać ich zabrudzenia czy zatłuszczenia.
Wszelkich emulsji, kremów, olejków, żeli, peelingów, kosmetyków do higieny nie można zapakować w papier. Po pierwsze dlatego, że papier się nie nadaje, bo nasiąka zawartością produktu. A po drugie – bo nie zabezpieczyłby ich przed wilgocią, temperaturą ani promieniowaniem słonecznym. A to wpłynęłoby bezpośrednio negatywnie na stabilność kosmetyków, czyli na bezpieczeństwo ich stosowania (o czym więcej można przeczytać w dziale Bezpieczeństwo kosmetyków.
Papierowe tuby na kosmetyki zawierające wodę to zwykle laminaty powlekane plastikiem. Są one trudne w recyklingu. Znacznie łatwiejsza w recyklingu jest zwykła tub plastikowa.