Czy parafiny w kosmetykach zatykają pory?
Parafina często jest poddawana krytyce. Wokół tego składnika powstaje wiele mitów. Jak jest z nią naprawdę i jaki ma wpływ na zdrowie skóry?
Mit
Parafina zwana też olejem mineralnym zatyka pory, wykazuje działanie komedogenne – wpływa na powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych. Jest składnikiem bardzo szkodliwym, ponieważ powstaje z ropy naftowej.
Fakt
Parafiny są bezpieczne dla zdrowia skóry i całego organizmu. Nie wywołują stanów zapalnych w skórze, nie kumulują się w organizmie, nie hamują wydzielania sebum ani pracy gruczołów łojowych. Działanie komedogenne występuje rzadko, jest ono możliwe wyłącznie wtedy, gdy stosujemy na skórę czystą parafinę. Parafina w kremie lub oliwce – w towarzystwie innych substancji – nie ma działania komedogennego.
Skąd się biorą parafiny, które dodaje się do kosmetyków? Olej mineralny oraz wazelina – najbardziej popularne parafiny, to związki syntetyczne, które powstają w procesie destylacji z określonej frakcji dokładnie oczyszczonej ropy naftowej. Parafiny są składnikami kosmetycznymi o bardzo długiej historii stosowania. Są bezpieczne, dokładnie przetestowane i obecne zarówno w składach kosmetyków, jak i wyrobów medycznych, czy leków. Parafiny są nietoksyczne, mają dobry profil dermatologiczny – nie uczulają, nie podrażniają. Mogą je stosować zarówno alergicy jak i osoby ze skórą wrażliwą i reaktywną. Czy są badania, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania parafin? Owszem, potwierdzają je eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) a także amerykański zespół ekspertów Cosmetics Ingredient Review (CIR) Expert Panel.
Rozwiewamy wątpliwości
- Co jeszcze może potwierdzić bezpieczeństwo stosowania parafin? Ciekłą parafinę – olej mineralny można nawet stosować w żywności. Pozytywną opinię w tej kwestii dotyczącą bezpieczeństwa stosowania tego składnika przedstawił panel ekspertów ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, który stanowi komitet naukowy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
- Czy parafiny można stosować na skórę skłonną do podrażnień i reaktywną? Właśnie dla takich cer parafiny są idealną odpowiedzią. Wykazują działanie okluzyjne tworząc na powierzchni skóry warstwę lipidową. I są bardzo bezpieczne do stosowania nawet w przypadku bardzo wrażliwej cery. Właśnie dlatego stanowią podstawę większości maści farmaceutycznych (sporządzanych w aptekach) i leków przeznaczonych na skórę zmienioną chorobowo.
- Jakie działanie na skórę wykazuje parafina? Najczęściej w kosmetykach i maściach używa się parafina w postaci stałej – wazelina. I jej głównym działaniem jest natłuszczanie. Stosowana jest jako emolient. Genialnie parafiny sprawdzają się w pielęgnacji skór atopowych, podrażnionych, wytwarzają bowiem na ich powierzchni brakującą warstwę okluzyjną (lipidową), która zabezpiecza przed odparowywaniem wody z naskórka.
- Czy to prawda, że parafiny stosuje się także doustnie? Tak. Olej parafinowy (mineralny) był kiedyś popularnym środkiem, którego używano doustnie przy zaburzeniach trawienia.
- Czy wazelina lub olej mineralny wywołują alergie skórne, czy mają właściwości alergizujące? Nie. To jedne z najlepiej przyswajalnych przez skórę substancji natłuszczających, po które się sięga nawet w przypadku skóry atopowej, podrażnionej, bardzo suchej. Właśnie dlatego większość maści i leków stosowanych miejscowo zawiera wazelinę.