Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Substancja przeciwzbrylająca, zapobiega aglomeracji cząstek stałych w produkcie kosmetycznym.
Działanie kosmetyczne
Siarczan cynku znajduje głównie zastosowanie w produktach do pielęgnacji jamy ustnej jako substancja przeciwpróchnicza, niwelująca osad nazębny i przebarwienia. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza ich regenerację. Substancja wykazuje również silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przez co zmniejsza ilość mikrobów kolonizujących zarówno jamę ustną, jak i skórę.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Siarczan cynku jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Maksymalne jego stężenie w produktach kosmetycznych wynosi 1%. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Substancja znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. III, pozycja 24). Składnik ten może być wykorzystany wyłącznie z zachowaniem określonych ograniczeń. Maksymalne stężenie w preparacie gotowym do użycia: 1% w przeliczeniu na cynk. Panel ekspertów CIR potwierdził bezpieczeństwo siarczanu cynku w kosmetykach w obecnych praktykach stosowania i stężeniach.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Zgodnie ze zharmonizowaną klasyfikacją i oznakowaniem (CLP) zatwierdzonym przez Unię Europejską, siarczan cynku jest substancją szkodliwą w przypadku połknięcia, powoduje poważne uszkodzenie oczu oraz wykazuje toksyczne działanie organizmów wodnych w wyniku krótkotrwałego, jak i przewlekłego narażenia. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Zinc Sulfate używany jest w niewielkim stężeniu (do 1%), a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Brak oficjalnej klasyfikacji jako Skin Sens w CLP, ale istnieją doniesienia naukowe, że substancja generuje znaczącą liczbę przypadków uczuleń.
Wpływ na środowisko
Siarczan cynku jest substancją toksyczną dla organizmów wodnych w wyniku krótkotrwałego, jak i przewlekłego narażenia. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Zinc Sulfate używany jest w niewielkim stężeniu, a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.
Pochodzenie
Syntetyczne, naturalne Substancja może mieć kilka rodzajów pochodzenia, ale ostateczna decyzja zależy od producenta.
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=38978
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.028.904
- cosmeticobs.com https://cosmeticobs.com/en/ingredients/zinc-sulfate-1538
- eur-lex.europa.eu https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:097:0001:0528:PL:PDF
- eur-lex.europa.eu https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=PL
- cosmeticsinfo.org https://cosmeticsinfo.org/ingredient/zinc-sulfate-0
- online.personalcarecouncil.org https://online.personalcarecouncil.org/ctfa-static/online/lists/cir-pdfs/FR755.pdf