Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Substancja konserwująca, hamuje rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).
Działanie kosmetyczne
Stosowany w produktach do włosów jako substancja przeciwłupieżowa, regulująca wydzielanie sebum, przeciwbakteryjna i przeciwświądowa
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Zinc Pyrithione jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Składnik znajduje się w wykazie substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (zał.III, pozycja 101). Maksymalne stężenie substancji w gotowych do użycia produktach niespłukiwanych do włosów to 0,1%. Jeżeli substancja jest wykorzystana do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów w produkcie, cel musi wynikać z prezentacji produktu. Składnik znajduje się także w wykazie substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. V, pozycja 8). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to: w produktach do włosów – 1,0%, – w innych produktach – 0,5%. Składnik jest przeznaczony do zastosowania tylko w produktach do spłukiwania. Nie należy stosować w produktach do jamy ustnej. Opinia SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety): SCCS w 2020 r. na podstawie dostępnych danych i poprzednich opinii bezpieczeństwa uznał Zinc Pyrithione za bezpieczny, gdy jest stosowany jako środek przeciwłupieżowy w spłukiwanych produktach do włosów do maksymalnego stężenia 1%.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Zgodnie z regulacjami chemicznymi Unii Europejskiej – zharmonizowaną klasyfikacją i oznakowaniem (CLP), Zinc Pyrithione posiada klasyfikację jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość (działanie reprotoksyczne). Klasyfikacja CLP odnosi się wyłącznie do 100% czystej substancji. O tym, czy substancja klasyfikowana może być stosowana i w jakich produktach, decydują dalsze etapy – ocena bezpieczeństwa i regulacje sektorowe, dotyczące różnych produktów. W przypadku produktów kosmetycznych, klasyfikacja chemiczna substancji rozpoczyna proces oceny jej bezpieczeństwa przez niezależny Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Jeśli substancja klasyfikowana okaże się bezpieczna w określonych zastosowaniach – możliwe jest jej uregulowanie – wyłącznie dla tych, konkretnych zastosowań, np. jednej lub kilku kategorii produktów. Komitet SCCS w 2020 r. ocenił, że pirytionian cynku jest bezpieczny do stosowania w stężeniu do 1% w spłukiwanych szamponach przeciwłupieżowych. Jednakże w procesie legislacyjnym dla składnika, który jest klasyfikowany w myśl przepisów chemicznych, jako substancja reprotoksyczna, oprócz wymogu pozytywnej oceny bezpieczeństwa, pod uwagę brane są inne kryteria, m.in. brak zamienników dla ocenianej substancji, zgodność z przepisami dotyczącymi żywności oraz ocena narażenia ze wszystkich źródeł. W przypadku pirytionianu cynku wykazano, że istnieją zamienniki o analogicznym, lub podobnym sposobie działania. To w konsekwencji spowodowało, że substancja została zakazana, mimo pozytywnej oceny bezpieczeństwa. Pirytionian cynku został zakazany do stosowania w kosmetykach na mocy rozporządzenia 2021/1902. Zakaz stosowania i udostępniania produktów kosmetycznych z pirytionianem cynku zacznie obowiązywać od 1 marca 2022 r.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Klasyfikacja Skin Sens. 1 przekazana przez firmy ECHA w zgłoszeniach CLP wskazuje, że substancja ta może powodować alergię.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Syntetyczne
Źródła danych
- eur-lex.europa.eu Rozporządzenie 2021/1902
- ec.europa.eu Opinia SCCS/1614/19
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=38974
- cosmeticsinfo.org https://cosmeticsinfo.org/ingredient/zinc-pyrithione-0
- eur-lex.europa.eu https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&qid=1597014737374&fro