Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne lub elektrolity (np. chlorek sodu), dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Substancja zmętniająca – nadaje perłowy kolor kosmetykom.
Działanie kosmetyczne
Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Substancja stosowana jako renatłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Glycol Distearate jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych.Cosmetic Ingredient Review: Bezpieczeństwo zostało ocenione przez panel ekspertów Cosmetic Ingredient Review (CIR). Na podstawie danych naukowych stwierdzono, że składnik można bezpiecznie stosować w produktach kosmetycznych. Badania ostrej toksyczności doustnej, podrażnienia skóry i oczu oraz uczulenia wskazują, że stearynian glikolu ma niską ostrą toksyczność. Test płatkowy z użyciem 50% Glycol Distearate nie wykazał podrażnień ani nadwrażliwości skóry.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
roślinne
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=34134
- cosmetics.specialchem.com https://cosmetics.specialchem.com/inci/glycol-distearate
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=34134
- online.personalcarecouncil.org https://online.personalcarecouncil.org/ctfa-static/online/lists/cir-pdfs/FR735.pdf
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/brief-profile/-/briefprofile/100.010.014
Ciekawostki
Distearynian glikolu etylenowego nadaje kosmetykom perłową barwę i ułatwia aplikację. Według danych z badania VCRP otrzymanych w 2017 roku, Distearynian Glikolu był używany w 1663 preparatach, głównie w produktach do włosów (1041 preparatów). Według danych z badania VCRP (Voluntary Cosmetic Registration Program) otrzymanych w 2017 roku, Distearynian Glikolu był używany w 1663 preparatach, głównie w produktach do włosów (1041 preparatów).