Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
W produkcie pełni rolę składnika aktywnego, anti-aging (właściwości przeciwstarzeniowe), pielęgnującego skórę, utrzymując ją w dobrej kondycji.
Działanie kosmetyczne
W produktach kosmetycznych ceramidy odgrywają ważną rolę, szczególnie jeśli chodzi o działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe. Są często stosowane w produktach do pielęgnacji skóry suchej oraz skóry dojrzałej. Działają regenerująco i hamują nadmierną utratę wody z naskórka, wygładzają strukturę skóry oraz uzupełniają lipidy naskórka, których ilość zmniejsza się wraz z wiekiem i mogą nie być wytwarzane w odpowiedniej ilości np. przy skórze suchej czy odwodnionej.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Substancja bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Syntetyczne
Źródła danych
Ciekawostki
Ceramidy są ważnymi składnikami strukturalnymi naskórka niezbędnymi do utrzymania funkcji bariery skórnej i zapobiegania utracie wody ze skóry. Skóra ludzka zawiera ceramidy przede wszystkim w przestrzeniach międzykomórkowych w warstwie rogowej naskórka. Tworzą one naturalną barierę, która chroni skórę przed wysuszeniem oraz zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń, czy substancji drażniących. Ceramidy stanowią podgrupę lipidów – są sfingolipidami, w których cząsteczka zasadowa, sfingozyna, jest związana z resztą kwasu tłuszczowego. Ceramid 3 składa się z zasady fitosfingozyny i kwasu stearynowego, nasyconego kwasu tłuszczowego. Stanowi około 22,1% całkowitej puli ceramidów w górnej warstwie skóry.