Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Modyfikator reologii (wpływa na konsystencję) – zagęszcza kosmetyk w odpowiednim pH i w obecności jonów metali wielowartościowych. Przy pH>4 zagęszcza roztwory wodne, a przy pH>10 następuje rozpad i rozrzedzenie kosmetyku. W niskim stężeniu jonów metali wielowartościowych powstaje żel, a w wysokim stężeniu wytrąca się osad. Ponadto stabilizuje emulsje (np. kremy, balsamy), chroni przed rozpadem, przedłuża trwałość kosmetyków. Ponadto substancja stosowana jest jako lepiszcze – wiąże składniki kosmetyków.
Działanie kosmetyczne
Ma działanie filmotwórcze, okluzyjne – hamuje odparowywanie wody ze skóry i włosów dzięki czemu poprawia nawilżenie. Często stosowany jako składnik masek algowych w gabinetach kosmetycznych
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Algin jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych i nie podlega żadnym ograniczeniom stosowania. Cosmetic Ingredient Review: Panel ekspertów CIR stwierdził, że Algin jest bezpieczny do stosowania w preparatach kosmetycznych. Eksperci potwierdzili brak potencjału drażniącego i uczulającego tego składnika.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko
Pochodzenie
Syntetyczne, roślinne, naturalne ( Informacji na temat użycia surowca w konkretnym produkcie należy szukać u producenta.)
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=74179
- www.cir-safety.org https://www.cir-safety.org/ingredients
- online.personalcarecouncil.org https://online.personalcarecouncil.org/ctfa-static/online/lists/cir-pdfs/FR680r.pdf
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/substan
Ciekawostki
„Brązowe algi” to pospolita nazwa wodorostów z klasy Phaeophyta, które mają dużo pigmentów ksantofilowych i są znanym źródłem alginianu. Opatrunki alginianowe są stosowane w leczeniu wysiękowych ran