Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Modyfikator reologii, wpływa na konsystencję produktu kosmetycznego, – zwiększa jego lepkość.Stabilizator emulsji (np. kremów) i zawiesin (np. pilingów), chroni m.in. przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość. Wiąże składniki kosmetyków, pełni funkcję lepiszcza
Działanie kosmetyczne
Stosowany m.in. w preparatach do pielęgnacji włosów jako substancja kondycjonująca – wygładza i zmiękcza, a także w preparatach do stylizacji – utrwala fryzurę i kondycjonuje włosy. Substancja filmotwórcza – tworzy na powierzchni włosów film, który ogranicza ucieczkę wody z powierzchni włosów. Stosowana również w kosmetykach białych (kremach, balsamach).
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Acrylamide/Ammonium Acrylate Copolymer stosowany w dozwolonym stężeniu i zgodnie z określonymiograniczeniami jest bezpieczny. Rozporządzenie 1223/2009: Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w z zastrzeżeniem określonych ograniczeń. Maksymalna pozostałość wolnego, nieprzereagowanego aktyloamidu w produktach niespłukiwalnych (produkty pozostające na skórze po aplikacji) to 0,1 mg/kg, a w pozostałych produktach kosmetycznych to 0,5 mg/kg. Cosmetic Ingredient Review: Panel ekspertów CIR stwierdził, że Acrylamide/Ammonium Acrylate Copolymer jest bezpieczny w kosmetykach. Polimery i kopolimery są do siebie podobne i w większości przypadków nie wykazują działania toksycznego.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko
Pochodzenie
Syntetyczne