Produkty do higieny i pielęgnacji dla mężczyzn stanowią ważny segment rynku kosmetyków. Dawniej tworzyły go przede wszystkim preparaty do golenia i po nim. Dziś tych produktów jest o wiele więcej, więc ścisły rozdział na kosmetyki dla mężczyzn i kobiet dotyczy większości kategorii kosmetyków.
Kiedyś mężczyzna używał zwykle mydła, mydła do golenia i wody kolońskiej po goleniu. Dziś może przebierać wśród różnorodnych produktów, które zostały stworzone z myślą o gustach, potrzebach skóry i upodobaniach odnośnie zapachów czy konsystencji. Co warto wiedzieć na temat kosmetyków dla mężczyzn?
Czy skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet?
Owszem. Badania potwierdziły istotne różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry kobiet i mężczyzn. Są one przede wszystkim spowodowane wpływem hormonów męskich, czyli androgenów. Efektem ich działania jest większa aktywność gruczołów łojowych, których wydzielina wraz z wydzieliną gruczołów potowych stanowi najbardziej zewnętrzną barierę, która chroni skórę przed wysuszeniem. Skutek? Skóra mężczyzn jest zwykle lepiej nawilżona i natłuszczona. Najczęściej spotykanym typem cery jest cera mieszana w kierunku tłustej. Silna aktywność gruczołów łojowych u mężczyzn sprzyja także powstawaniu zmian trądzikowych. Cera tłusta lub mieszana utrzymuje się u mężczyzn przez większą część życia. Znacznie rzadziej przechodzi w cerę suchą – zwykle ma to miejsce ok. 60 roku życia (u kobiet ten typ cery notuje się częściej).
Na czym jeszcze polega różnica pomiędzy skórą męską a kobiecą? Dotyczy ona także głębokich partii skóry. Co dość niesprawiedliwe, u panów stwierdzono m.in. większe zagęszczenie włókien kolagenowych w skórze właściwej. Z kolei tkanka podskórna (podściółka tłuszczowa) jest zwykle cieńsza niż u kobiet. Mężczyźni bardzo często miewają grubszy naskórek, który przekłada się na mniejszą podatność na podrażnienia. Niewykluczone jednak, że wynika ona także z tego, że panowie stosują mniejsze ilości kosmetyków i robią to rzadziej.
Nie bez znaczenia jest także różnica w owłosieniu skóry. U kobiet często są słabo widoczne, cienkie i jasne, a u mężczyzn zwykle bywa odwrotnie. Natomiast na głowie u mężczyzn częściej występująwłosy przetłuszczające się, łupież czy wypadanie włosów. Za większość tych problemów odpowiadają czynniki hormonalne.
Czy kosmetyki męskie różnią się składem od tych dla kobiet? I tak i nie.
Surowce są zwykle te same. Ale ze względu na inny typ cery, mężczyźni chętniej sięgają po lżejsze konsystencje, żelowe formuły, które nie pozostawiają na twarzy lub ciele uczucia lepkości. Takie preferencje dotyczą zarówno kosmetyków do higieny, jak i tych do pielęgnacji. Mężczyźni często wybierają tradycyjne mydła, chętnie takie wzbogacone o składniki antybakteryjne. Lubią także łatwo spłukiwane żele, które nie zawierają dodatkowych składników natłuszczających. W pielęgnacji wybierają lekkość i nawilżenie zamiast właściwości odżywczych (choć są oczywiście od tej reguły wyjątki). Zwykle składniki lipidowe, które odczuwane są na skórze jako cięższe, stosuje się w kosmetykach stworzonych z myślą o cerach dojrzałych. Nie da się też ukryć, że pielęgnacja dla mężczyzn różni się także nutami zapachowymi. Mężczyźni chętniej wybierają zapachy świeże w kontrze do tych kwiatowych czy owocowych.
Co prawda panowie rzadziej wykazują podrażnienia skóry na kosmetyki, ale jeśli chodzi o produkty do golenia i po goleniu wymagają one zastosowania łagodnych składników. Powód? Skóra po goleniu jest całkowicie pozbawiona naturalnych składników nawilżających i natłuszczających (pochodzących z potu i gruczołów łojowych). Ostrze maszynki podczas golenia usuwa także zewnętrzne warstwy naskórka. Co sprzyja wysuszeniu, a także głębszej penetracji składników. Na pozbawionej bariery ochronnej twarzy, łatwiej przenikają do głębszych, żywych warstw skóry – zarówno substancje aplikowane na skórę jak i szkodliwe przypadkowe związki chemiczne pochodzące z otoczenia. Dlatego częściej mają miejsce podrażnienia, szczypanie czy pieczenie. Właśnie z tego powodu preparaty do golenia i po goleniu zawierają często składniki łagodzące i przeciwzapalne, takie jak pantenol czy alantoinę (INCI: Panthenol, Allantoin). Zdarza się też, że do ich składu dodaje się składniki antybakteryjne, aby uniknąć odczynów zapalnych. Podstawowym składnikiem preparatów do golenia są mydła – zwykle sole potasowe kwasów tłuszczowych.