Glikol propylenowy jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków. Wykazuje działanie nawilżające skórę i zmiękczające naskórek, a także wspomagające konserwowanie kosmetyku poprzez obniżenie aktywności wody. Stosowany jest też jako nośnik np. ekstraktów roślinnych – bardzo dobrze rozpuszcza aktywne składniki roślinne o różnych właściwościach.
GLIKOL PROPLENOWY W KOSMETYKACH – WŁAŚCIWOŚCI
Ponadto, glikol propylenowy wykazuje również zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania i ułatwia transport innych ważnych substancji (np. składników aktywnych) w głąb skóry. Glikol propylenowy Jest także składnikiem dozwolonym do dodawania do żywności (E 1520). Stosowany jest w wielu produktach spożywczych, takich jak: piwo, wypieki pakowane, lody, margaryny, kawa, orzechy. Co ważne, glikol propylenowy posiada długą historię stosowania – jest używany od ponad 50 lat w wielu produktach konsumenckich.
CZY GLIKOL PROPYLENOWY JEST BEZPIECZNY?
Zdecydowanie tak. Właściwości glikolu propylenowego zostały bardzo dobrze zbadane, poznane i opisane. Jest on związkiem o niskiej toksyczności, bardzo dobrze tolerowanym przez skórę i oczy. Nie powoduje podrażnień, jak również nie wykazuje właściwości uczulających. Jest substancją bezpieczną nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie.
Bezpieczeństwo stosowania glikolu propylenowego zostało potwierdzone przez amerykański zespół ekspertów Cosmetic Ingedient Review (CIR) Expert Panel (po kliknięciu na link wyświetla się wyszukiwarka, gdzie należy wpisać nazwę szukanego składnika), czuwający nad bezpieczeństwem stosowania surowców kosmetycznych w USA. Eksperci uznali, że glikol propylenowy jest bezpieczny nawet w stężeniu 50% w gotowym produkcie kosmetycznym.
Amerykańska agencja FDA włączyła glikol propylenowy na tzw. listę GRAS, czyli substancji dodawanych do żywności powszechnie uważanych za bezpieczne (Generaly Recognized as Safe). FDA zatwierdziła również stosowanie glikolu propylenowe w stężeniach sięgających 98% w lekach miejscowych oraz 92% w roztworach doustnych. Komitet Ekspertów FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa/ Światowa Organizacja Zdrowia) ustalił dopuszczalną dzienną dawkę doustną dla glikolu propylenowego, która wynosi max. 25 mg/kg masy ciała, czyli 1,5 grama.
Właściwości glikolu propylenowy były także analizowane w ramach programu OECD analizy danych o substancjach wielkotonażowych – SIDS (Screening Information Data Set). Zebrane dane wskazują na brak ryzyka stosowania glikolu propylenowego zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska.
CZY GLIKOL PROPYLENOWY JEST RAKOTWÓRCZY?
Glikol propylenowy nie jest składnikiem rakotwórczym, mutagennym, ani reprotoksycznym – a wszystkie te właściwości glikolu propylenowego były przedmiotem wielu badań na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W internecie na forach dyskusyjnych, blogach i stronach można znaleźć informację, że glikol propylenowy wykazuje działanie rakotwórcze. Wszystkiego informacje o rzekomej rakotwórczości glikolu propylenowego są nieprawdziwe i należą do tzw. „mitów kosmetycznych”. Potencjalne działanie rakotwórcze glikolu propylenowego zostało definitywnie wykluczone zarówno przez zespół ekspertów Cosmetic Ingedient Review (CIR), jak i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Substancje o potwierdzonym działaniu rakotwórczym są klasyfikowane i rejestrowane przez wiele międzynarodowych organizacji, jak WHO (Międzynarodowa Organizacja Zdrowia), IARC (Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem), US EPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych). Żadna z tych organizacji nie włączyła glikolu propylenowego na listę substancji rakotwórczych.