Filtry UV są to substancje, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie UV. Celem ich stosowania jest ochrona skóry, włosów lub innych substancji przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Stosowane są głównie w produktach ochrony przeciwsłonecznej oraz w produktach kosmetycznych „na dzień”.
RODZAJE FILTRÓW UV
W zależności od mechanizmu działania filtry UV dzielimy na fizyczne oraz chemiczne:
- Filtry fizyczne nazywane czasem substancjami ekranującymi odbijają promieniowanie UV. Substancje z tej grupy to przede wszystkim filtry nieorganiczne, tzw. mineralne: tlenek cynku (ZnO), ditlenek tytanu (TiO2). Filtry fizyczne odbijają głównie promieniowanie UVB w zakresie 280 – 320 nm),
- Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV. Ich cząsteczki przechodzą w stan o wyższej energii, tzw. stan wzbudzony, a następnie wypromieniowują nadmiar energii w postaci promieniowania cieplnego i/lub zmieniają swoją strukturę na strukturę o wyższej energii. Substancje z tej grupy to przede wszystkim związki organiczne: benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, salicylany. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowane w zakresie UVA, jak i UVB.
CZY FILTRY UV SĄ BEZPIECZNE?
Stosowanie substancji promieniochronnych w produktach kosmetycznych jest ściśle regulowane przepisami prawa. Lista substancji promieniochronnych dozwolonych do w produktach kosmetycznych jest zawarta w załączniku VI do rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE. Wszystkie substancje promieniochronne dozwolone do stosowania w produktach kosmetycznych zostały pozytywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) . SCCS to niezależny zespół doradczy Komisji Europejskiej złożony z toksykologów, alergologów, epidemiologów i ekspertów w dziedzinie oceny ryzyka. Komitet podczas oceny bierze pod uwagę wszystkie aspekty bezpieczeństwa składników. Ponadto, w przypadku pojawienia się nowych informacji lub wątpliwości na temat bezpieczeństwa danej substancji promieniochronnej, Komitet Naukowy ponownie przeprowadza ocenę. Komisja Europejska wykorzystuje opinie Komitetu w celu ustalenia warunków, w których poszczególne substancje mogą być bezpiecznie stosowane. Użycie substancji promieniochronnych w produktach kosmetycznych zostało szczegółowo uregulowane właśnie na podstawie opinii Komitetu. Wszystkie ograniczenia i warunki używania tych substancji zawarte są w załączniku VI do rozporządzenia 1223/2009/WE.
Bezpieczeństwo poszczególnych substancji promieniochronnych zostało potwierdzone również przez amerykański zespół ekspertów – toksykologów Cosmetics Ingredient Review (CIR) Expert Panel. Dokonali szczegółowego przeglądu i analizy wszystkich dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa większości składników promieniochronnych w produktach kosmetycznych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność poszczególnych substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w produktach ochrony przeciwsłonecznej w Stanach Zjednoczonych, choć Stany Zjednoczone pozostają nieco w tyle za Europą, FDA ocenia te substancje z opóźnieniem.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia 1223/2009/WE, każdy nowy produkt przed wprowadzeniem do obrotu musi być poddany rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa uwzględniającej aktualny stan wiedzy. W przypadku produktów ochrony przeciwsłonecznej wykonywane są między innymi badania fotostabilności i fototoksyczności produktu gotowego lub substancji promieniochronnych.
Istnieją doniesienia, że filtry chemiczne mogą wykazywać słabe działanie proestrogenne. Publikacje te zostały oparte na badaniach przeprowadzonych w warunkach in vitro lub na zwierzętach z doustnym stosowaniem substancji promieniochronnych. Po pierwsze, działanie proestrogenne filtrów UV jest wielokrotnie (o kilka rzędów wielkości) słabsze, niż estrogenu. Poza tym, badania nie odzwierciedlają rzeczywistych warunków używania substancji promieniochronnych – nie jemy filtrów, tylko smarujemy nimi powierzchnię skóry. Nie istnieją żadne rzetelne badania naukowe, które wykazywałyby szkodliwy wpływ na organizm człowieka substancji promieniochronnych zarówno chemicznych, jak i fizycznych dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych.
Substancje promieniochronne produktów kosmetycznych, stosowane zgodnie ze szczegółowymi przepisami prawa są bezpieczne dla konsumentów. Nie stanowią ryzyka dla zdrowia, także dla dzieci, jak również kobiet w okresie ciąży i laktacji.