Czy wewnątrz kremu, szminki lub lakieru do paznokci mogą znaleźć się przypadkowe substancje chemiczne? Nie. Rozporządzenie dotyczące produktów kosmetycznych określa szczegółowe wymagania prawne dotyczące składu kosmetyków. Powód: zapewnienie konsumentowi bezpieczeństwa podczas ich stosowania.
Jakich substancji można używać do tworzenia kosmetyków?
Lista składników dozwolonych – nie istnieje. W kosmetykach stosowanych jest wiele tysięcy różnych związków chemicznych, więc stworzenie kompletnej listy byłoby niemożliwe. Za to prawo szczegółowo określa (w załącznikach do rozporządzenia 1223/2009/WE), których substancji nie wolno stosować oraz które mogą być stosowane wyłącznie w określonych warunkach, stężeniach, itd.
Jakich substancji nie wolno stosować w kosmetykach?
Substancji o potwierdzonym szkodliwym wpływie na zdrowie ludzi. Wśród składników niedozwolonych do stosowania znajdują się m.in.
- substancje pochodzące z ludzkiego ciała np. ludzkie keratynocyty, ekstrakt z łożyska ludzkiego
- substancje rakotwórcze np. dioksan, formaldehyd, kadm
- związki mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość np. ftalan dibutylu, metylooksiran, nitrobenzen
- składniki fototoksyczne np. absolut liścia figi pospolitej (stosowany jako składnik zapachowy), furokumaryny
- substancje promieniotwórcze np. rad, technet
- narkotyki np. marihuana, heroina, kodeina
- wiele alkaloidów np. akonityna, atropina, eseryna
- antybiotyki
- wiele naturalnych wyciągów roślinnych np. z miłka wiosennego, z komosy piżmowej, z buławinka czerwonego
Czy w kosmetyku mogą się znaleźć substancje niedozwolone?
W kosmetykach mogą się znajdować tylko śladowe ilości substancji niedozwolonych, ale pod jednym warunkiem – nie da się ich wyeliminować w procesie produkcji kosmetyku. Ponadto produkt, który je zawiera jest bezpieczny, ponieważ ilości substancji niedozwolonych są tak niewielkie, że nie wpływają na jego szkodliwość. Kto sprawdza czy ilość substancji niedozwolonych jest dopuszczalna i bezpieczna dla zdrowia? Safety assessor, który dokładnie analizuje ich ilość. Zanieczyszczenia nie są składnikami kosmetyku, więc nie trzeba ich uwzględniać w wykazie składników INCI na opakowaniu.
Które substancje podlegają ograniczeniom?
Dokładny wykaz takich składników kosmetycznych znajduje się w załącznikach do rozporządzenia 1223/2009/WE. Są to takie składniki, których stosowanie w zbyt dużych ilościach nie byłoby bezpieczne. Dlatego zostały one ocenione pod kątem bezpieczeństwa przez Komitet Naukowy SCCS i ustalono bezpieczne warunki ich użycia. Ograniczenia są różne – niektóre substancje można stosować tylko w niektórych produktach, niektóre w ograniczonych stężeniach, a inne wymagają szczególnych ostrzeżeń, które trzeba umieścić na opakowaniu.
Przykłady:
- olejek kuminowy może być stosowany w produktach niespłukiwanych w stężeniu do 0,4%
- ekstrakt i olejek z kwiatów aksamitki drobnej mogą być stosowane w produktach niespłukiwanych w stężeniu do 0,01%
Co jeszcze w temacie składu kosmetyków można znaleźć w rozporządzeniu unijnym 1223/2009/WE?
Wykaz barwników, substancji konserwujących dozwolonych w produktach kosmetycznych, a także substancji promieniochronnych (filtrów UV). Do wszystkich przykłada się szczególną uwagę i poddaje analizie oraz ocenie bezpieczeństwa
Więcej informacji w sekcji Bezpieczeństwo kosmetyków oraz Jak ocenia się bezpieczeństwo kosmetyków).