Bezpieczeństwo kosmetyków jest najważniejszą sprawą zarówno dla konsumentów jak i producentów. Powód? Kosmetyki stosuje się bezpośrednio na skórę, włosy lub paznokcie. Mają one także kontakt ze śluzówką oka lub jamy ustnej. Używają ich osoby zdrowe, ale także te z problemami skórnymi, zarówno dorośli jak i dzieci.
W tej sekcji znajdują się informacje na temat bezpieczeństwa wybranych kategorii kosmetyków, szczególnie tych, o które najczęściej pytają konsumenci: antyperspirantów, szminek, kosmetyków dla dzieci, czy produktów przeciwsłonecznych. W dziale Jak się ocenia bezpieczeństwo kosmetyków? zawarte są ważne informacje o tym, w jaki sposób zapewnione jest bezpieczeństwo kosmetyków w Polsce i całej Unii Europejskiej. W sekcji Czarna lista składników kosmetycznych przedstawiamy fakty dotyczące komponentów, których stosowanie budzi najwięcej wątpliwości.
Dlaczego tak dużo uwagi poświęcamy tematowi bezpieczeństwa kosmetyków?
W mediach, szczególnie w internecie publikowanych jest wiele informacji na temat szkodliwości kosmetyków i ich składników. Znaczna ich część opiera się na mitach lub teoriach niepotwierdzonych przez środowisko naukowe. Wiele doniesień medialnych dotyczy stosunkowo nowych badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa składników. Z jednej strony to dobrze, że popularyzuje się takie odkrycia. Z drugiej jednak, niektóre materiały zawierają uproszczenia lub traktują fakty naukowe w sposób wybiórczy i nierzetelny. Media rzadko podają informacje, kto i jak w praktyce ocenia bezpieczeństwo składników kosmetyków i gotowych produktów, które następnie znajdą się w drogerii, perfumerii a później w łazience.
Bezpieczeństwo kosmetyków jest bardzo rygorystycznie regulowane przepisami prawa. W Unii Europejskiej odbywa się to na trzech poziomach:
- Po pierwsze: prawo wymaga, aby każdy kosmetyk, który trafia na rynek był bezpieczny dla zdrowia ludzi. Odpowiada za to producent kosmetyku.
- Po drugie: każdy kosmetyk podlega indywidualnej, rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa wykonanej przez wykwalifikowanego Safety Assessora. Odpowiada on za rzetelne przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa.
- Po trzecie: każdy kosmetyk na rynku podlega nadzorowi ze strony kompetentnych władz. W Polsce jest to Państwowa Inspekcja Sanitarna. Odpowiada ona za weryfikację, czy producent dopełnił wszystkich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa kosmetyku: wykonał ocenę bezpieczeństwa, skład produktu jest zgodny z przepisami prawa, itp.
Zgodnie z najważniejszą zasadą określoną w przepisach: Kosmetyk wprowadzony do obrotu, używany w normalnych lub w innych dających się przewidzieć warunkach, z uwzględnieniem w szczególności jego wyglądu, prezentacji, oznakowania, wszelkich instrukcji użycia oraz innych wskazówek lub informacji pochodzących od producenta, nie może zagrażać zdrowiu ludzi.
Zgodnie z przepisami prawa ocena bezpieczeństwa obejmuje analizę toksykologiczną oraz stopień kontaktu składników z ciałem człowieka. To inaczej sposób aplikacji: ilość i częstotliwość stosowania produktu oraz części ciała, na które kosmetyk ma być stosowany. Ocenę bezpieczeństwa przygotowuje się pod kątem konkretnej grupy konsumentów, dla których przeznaczony jest kosmetyk.
Więcej o przepisach prawa regulujących skład, bezpieczeństwo i oznakowanie kosmetyków przeczytasz w sekcji Regulacje