Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Składnik utrzymuje skórę w dobrej kondycji, pielęgnuje, kondycjonuje, zmiękcza i wygładza skórę. Ponadto pełni funkcję emoliencyjną, tworząc na powierzchni skóry czy włosów tzw. film.
Działanie kosmetyczne
Znajduje zastosowanie zwłaszcza w kosmetykach do cery wrażliwej, a także w pielęgnacji skóry problematycznej, np. atopowej, czy łuszczycowej. Składnik jest bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz witaminy, co przyczynia się do jego działania nawilżającego i łagodzącego.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Substancja bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Brak oficjalnej klasyfikacji, jako substancja powodując alergie skórne, ale istnieją doniesienia naukowe, że substancja może generować przypadki uczuleń.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
roślinne
Źródła danych
Ciekawostki
Olej wytwarzany z ziaren owsa zwyczajnego Avena sativa L., Poaceae metodą ekstrakcji. Olej owsiany wzmacnia indukuje tworzenie się ceramidów w komórkach skóry. Ponadto, podobnie jak inne oleje roślinne, charakteryzuje się dużym udziałem (wielo)nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, karotenoidów i wolnych kwasów tłuszczowych.
Jako produkt pozyskiwany z owsa charakteryzuje się dużą zawartością polisacharydów (w tym beta-glukanów) oraz białka i lipidów, ponad to zawiera: saponiny, witaminy (w tym witaminę E) oraz minerały i inne składniki ochronne.