Peeling skóry głowy jest jednym z zabiegów oczyszczających stosowanych w jej pielęgnacji. Dbanie o skórę głowy jest kluczowe, aby zapewnić włosom optymalne środowisko do wzrostu, ponieważ to właśnie w skórze głowy cebulki włosów rozpoczynają swój wzrost.
Peelingi do skóry głowy to produkty stosowane w celu złuszczenia wierzchniej warstwy rogowej naskórka oraz głębokiego oczyszczenia skalpu (tak potocznie nazywa się skórę głowy). Peeling ma na celu usunięcie martwych komórek skóry głowy, nagromadzonych produktów do pielęgnacji włosów oraz nadmiaru łoju (sebum), gromadzących się u nasady włosów. Dzięki temu podczas złuszczania skóry głowy delikatnie usuwane są martwe komórki skóry wokół mieszków włosowych. To z kolei stymuluje odrastanie włosów i wpływa na poprawę kondycji skóry głowy.
Brak odpowiedniej pielęgnacji, w tym również regularnych peelingów skóry głowy, może prowadzić do zakłócenia normalnego wzrostu włosów, świądu i podrażnienia skóry głowy, a w skrajnych przypadkach nawet do infekcji.
Na co pomaga peeling skóry głowy?
Głównymi zaletami ze stosowania peelingu głowy są:
- minimalizowanie problemu świądu skóry głowy, który najczęściej ma wieloprzyczynowe podłoże,
- stymulowanie mieszków włosowych do odrastania zdrowych włosów,
- poprawa ukrwienia skóry głowy,
- usuwanie nagromadzonych u nasady włosów produktów, co może być spowodowane np. nie myciem codziennie włosów, niedokładnym wypłukiwaniem produktów z włosów, czy nawet używaniem produktów „bez spłukiwania” do stylizacji i regeneracji włosów oraz suchego szamponu,
- usuwanie nadmiaru sebum, powodującego tłusty wygląd skóry głowy i szybsze przetłuszczanie się włosów.
W przypadku otwartych ran i skaleczeń należy poczekać do zagojenia się danego obszaru, aby rozpocząć wykonywanie peelingów głowy. Jeśli natomiast peeling powoduje podrażnienia, należy przerwać jego stosowanie oraz skonsultować się z lekarzem.
Peeling chemiczny (kwasowy) vs peeling fizyczny (mechaniczny)
Peelingi chemiczne zawierają delikatnie złuszczające alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Są to m.in. kwas salicylowy (INCI: Salicylic acid), kwas glikolowy (INCI: Glycolic acid), kwas pirogronowy (INCI: Pyruvic Acid) czy kwas mlekowy (INCI: Lactic Acid). W przypadku osób z wrażliwą skórą głowy, alternatywą do peelingu kwasowego może okazać się peeling enzymatyczny. Enzymatyczne produkty złuszczające zawierają naturalne enzymy z owoców, takich jak papaja (INCI: Papain) czy ananas (INCI: Bromelain). Dzięki temu wykazują znacznie delikatniejsze działanie niż kwasy.
Z kolei fizyczne produkty złuszczające, zawierają drobinki substancji naturalnych, np. cukru, orzechów, pestek owoców, ziarna zbóż, które fizycznie (mechanicznie) usuwają martwe komórki naskórka i różne zanieczyszczenia.
Wybierając peeling fizyczny należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar drobinek oraz substancje, z której są wykonane. Im większe i twardsze kawałki złuszczające, tym bardziej agresywny będzie peeling. Dlatego też, w niektórych przypadkach, gdy peeling mechaniczny stosowany jest zbyt energicznie, może powodować mikrouszkodzenia skóry i osłabienie włosów.
Niezależnie od rodzaju zastosowanego peelingu bardzo ważna jest również pielęgnacja po zastosowaniu peelingu skóry głowy, która zapewni zarówno skórze, jak i włosom nawilżenie oraz odżywienie. Zalecanymi praktykami po zastosowaniu peelingu skóry głowy są: nałożenie nawilżającej maski do włosów, stosowanie letniej wody, nałożenie olejku lub serum odżywiającego skórę oraz stosowanie szczotki do masażu skalpu.
Jak często można stosować peeling do skóry głowy?
Zalecana częstotliwość stosowania peelingu skóry głowy jest zależna od wielu czynników, są to m.in.: rodzaj włosów, stan skóry głowy, rodzaj stosowanego peelingu czy częstotliwość mycia włosów. Dlatego bardzo istotne jest obserwowanie skóry głowy oraz dostosowywanie się do jej potrzeb. Stosowanie peelingu głowy częściej niż dwa razy w tygodniu może prowadzić do podrażnienia skóry głowy.
Najczęściej rekomendowaną częstotliwością korzystania z peelingu skóry głowy jest raz w tygodniu, szczególnie w przypadku osób uprawiających sport na świeżym powietrzu (gromadzenie się zanieczyszczeń, sebum, potu), lub stosujących na co dzień suchy szampon, żele i pasty utrwalające oraz inne kosmetyki do stylizacji. Jest to jednak kwestia indywidualna, więc być może dla kogoś optymalne będzie stosowanie peelingu skóry głowy raz lub dwa razy w miesiącu.