Pielęgnacja brody to nie tylko moda, ale i sztuka wymagająca wiedzy i dedykacji. Właściwa pielęgnacja może przemienić każdą brodę w dzieło sztuki, podkreślając styl i osobowość jej właściciela. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o brodę, aby była zdrowa, dobrze wyglądała i przyciągała spojrzenia.
Zarost twarzy – co warto wiedzieć?
Różne społeczności na przestrzeni różnych okresów historycznych przyjmowały, za istotny element tożsamości jednostki oraz grupy, obecność zarostu na twarzy u mężczyzn. Ważna była nie tylko obecność lub brak brody, ale również gęstość, długość oraz sposób przystrzyżenia.
Włosy występujące na ludzkim ciele charakteryzują się podobną budową ogólną i cyklem życia, jednak włosy występujące w zaroście, w przeciwieństwie do włosów na skórze głowy, są zaliczane do androgenicznych. Ich wzrost i rozwój są zależne od testosteronu, dlatego też osoby cierpiące na łysienie androgenowe często posiadają bujny zarost twarzy. Mieszki włosowe na twarzy są znacznie bardziej wrażliwe na androgeny, takie jak testosteron; może więc zdarzyć się, że u jednego osobnika włosy na głowie i włosy androgeniczne będą różnić się kolorem, grubością i teksturą.
Rozwój włosa można podzielić na trzy etapy – aktywny wzrost (anagen), faza przejściowa i zahamowanie wzrostu (katagen) oraz etap wypadania (telogen). Około 85-90 procent włosów na naszym ciele znajduję się w danym momencie w fazie anagenu, gdzie wykazują wysoką aktywność mitotyczną (powodującą rozwój trzonu włosa). Podczas gdy w przypadku włosów występującego na skórze głowy cykl ten trwa latami, to w przypadku zarostu na twarzy czas ten skraca się do miesięcy. Średnie dzienne tempo wzrostu włosów na brodzie wynosi od 0,3 do 0,5 mm, co jest zbliżone do tempa wzrostu włosów na skórze głowy i około dwa razy szybsze niż w przypadku brwi. Na długość życia i tempo wzrostu włosów mają również wpływ wahania sezonowe i pigmentacja włosa.
Jak pielęgnować brodę?
Najistotniejszym elementem pielęgnacji brody jest jej mycie. Na włosach brody często zbierają się resztki jedzenia i inne zabrudzenia, dlatego aby zachować zdrową skórę oraz włosy należy ją regularnie czyścić. Dobry szampon powinien zawierać składniki nawilżające, pianotwórcze oraz surfaktanty, czyli związki myjące.
W drogeriach można także znaleźć szeroką gamę olejków do brody. Używa się ich, aby zmiękczyć włosy brody, co pozwala na ich łatwiejsze układanie. Takie olejki zapewniają odpowiednie nawilżenie i odżywienie zarostu oraz odpowiednio dbają o skórę twarzy. W pielęgnacji warto sięgnąć po olejek jojoba i arganowy.
Alternatywę dla olejków do brody stanowią balsamy. Są to zdecydowanie bardziej złożone produkty. Balsamy nawilżające konsystencją przypominają krem do twarzy, a ich bazę stanowi woda oraz humektanty, czyli substancje wiążące wodę w skórze i zapobiegające jej utracie. Balsamy natłuszczające zawierają głównie masła oraz oleje roślinne, są zatem cięższe niż balsamy nawilżające. Na rynku można znaleźć również balsamy, których formuła oparta jest na różnego rodzaju woskach.
Podczas codziennej pielęgnacji brody warto pamiętać o jej czesaniu. Zastosowanie odpowiedniej szczotki do brody pozwala na usunięcie martwego naskórka gromadzącego się pod brodą, co przyspieszy produkcję sebum. Czesanie wpływa także na poprawę ukrwienia brody, dzięki czemu składniki odżywcze są do niej transportowane szybciej.
Pielęgnacja brody powinna obejmować również skórę na której występuje. Lekkie kremy do twarzy lub balsamy po goleniu (które świetnie sprawdzą się na skórze z zarostem) pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, wspomagać łagodzenie podrażnień oraz dawać uczucie komfortu skórze. Wiele produktów do pielęgnacji męskiej skóry zawiera składniki pozytywnie wpływające na zarost – takie jak antyoksydanty, peptydy czy oleje roślinne.
Bibliografia
- Oblong, J.E. Comparison of the impact of environmental stress on male and female skin. Br. J. Dermatol. 166(Suppl 2), 41– 44 (2012).
- Shenenberger, D.W. and Utecht, L.M. Removal of unwanted facial hair. Am. Fam. Physician 66, 1907–1911 (2002)
- Randall, V.A. and Ebling, F.J. Seasonal changes in human hair growth. Br. J. Dermatol. 124, 146– 151 (1991).
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ics.12328
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Broda_(zarost)
- https://www.wild-willies.com/a/blog/top-64-beard-wash-ingredients-and-what-they-do
- https://barbersupply.pl/Jak-stosowac-olejki-do-brody-news-pol-1603959618.html