Prawo Unii Europejskiej wymaga szczegółowej oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych i wszystkich składników przed wprowadzeniem produktu do obrotu. Pomimo tego, w internecie często pojawiają się tzw. czarne listy składników kosmetycznych, które zawierają rzekomo szkodliwe składniki w kosmetykach. Ile w nich prawdy, a ile powielanych mitów?
Powszechne są opinie, że w kosmetykach występują niebezpieczne substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną, wywołują alergie i podrażnienia, odkładają się w organizmie, powodują choroby, a nawet prowadzą do otyłości. Informacje te zwykle oparte są na nierzetelnych źródłach lub na niewłaściwym, wybiórczym wykorzystaniu informacji naukowych. W niektórych przypadkach (np. „kosmetyki powodują otyłość”) trudno znaleźć jakiekolwiek naukowe i logiczne wytłumaczenie danego twierdzenia.
Poniżej znajdują się fakty dotyczące bezpieczeństwa wybranych składników kosmetyków. Wybraliśmy te, które najczęściej budzą wątpliwości i pytania konsumentów, lub wokół których narosło najwięcej mitów i najczęściej są wymieniane jako szkodliwe substancje w kosmetykach. Które z nich należą do czołówki czarnej listy?
NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE W KOSMETYKACH? TO MIT!
SZKODLIWE SUBSTANCJE W KOSMETYKACH? WYBIERZ NAUKOWE ŹRÓDŁO
Informacje zawarte w tej sekcji można zweryfikować w oparciu o dowody naukowe lub stanowiska oficjalnych i niezależnych instytucji. W każdej sekcji zawarto odniesienia do takich materiałów.
Użycie w kosmetykach substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi jest przestępstwem!
Kosmetyki, które zawierają substancje niedozwolone i niebezpieczne dla zdrowia to produkty niebezpieczne, które są nielegalne!
Naszym celem jest walka z fake newsami dotyczącymi kosmetyków. Prezentujemy rzetelne i naukowe informacje, które dementują nieprawdziwe informacje, między innymi na temat szkodliwości lub niebezpieczeństwa niektórych składników kosmetycznych.