Na to jak wygląda nasza skóra na co dzień wpływa nasz styl życia – sposób odżywiania, aktywność fizyczna, ilość snu i prawidłowo dobrana pielęgnacja. Każdy z tych czynników jest tak samo istotny i powinien być oparty na naszych świadomych wyborach.
Jak więc prawidłowo wybrać produkty do pielęgnacji skóry?
Mnogość produktów na sklepowych półkach i substancji na etykietach przyprawia o zawrót głowy. Selekcja jest trudna. Często wybieramy kosmetyki sugerując się wyłącznie poleceniami influencerów. Popularne jest szukanie w składzie owianych złą sławą składników, o których przeczytaliśmy w artykule na portalu internetowym. Zwróćcie jednak uwagę, że w takich zestawieniach często znajdziemy całe listy niepożądanych składników (tzw. czarne listy), nie znajdziemy jednak żadnych źródeł literaturowych, które ich rzekomo negatywny wpływ na nasze zdrowie potwierdzą. W większości przypadków treść powstała wyłącznie w oparciu o powielane popularne mity. Dlatego dobrze, że jesteś tu! Pokażemy Ci na co zwracać uwagę i jak świadomie wybierać produkty!
Czym są tzw. czarne listy?
Zauważcie, że tzw. „czarne listy” szkodliwych substancji – to prawie zawsze ta sama lista 10-20 składników: parabeny, SLS i SLES, glikol propylenowy, silikony itd. Nazwy te pewnie brzmią znajomo. Należy zakładać, że osoby publikujące „czarne listy składników w kosmetykach” nie zdają sobie zupełnie sprawy, że przecież składniki kosmetyków i ich ocena bezpieczeństwa są bardzo szczegółowo uregulowane prawem. Jeśli jakiś składnik okazuje się niebezpieczny – szybko wprowadza się zakaz jego stosowania. Zamiast więc powielać mity, skup się na doborze właściwych kosmetyków, dopasowanych do Twojego stylu życia, cery oraz codziennych potrzeb.
Skutki stosowania niewłaściwie dobranych kosmetyków
Skóra wysyła nam sporo sygnałów, które wskazują, że stosowany obecnie kosmetyk nie jest dobrze dobrany do jej potrzeb lub jest przez nas źle stosowany. Na naszej skórze możemy zaobserwować wtedy wysypki, wypryski, trądzik, przebarwienia, odczuwać napięcie skóry, swędzenie, podrażnienie. Może też dojść do nadmiernego przetłuszczenia lub przesuszenia cery. Najczęściej zła reakcja naszej skóry na produkt wynika z faktu, że kosmetyk nie był dostosowany do aktualnych potrzeb naszej skóry lub przed zastosowaniem, pomimo zaleceń producenta, nie wykonaliśmy „próby uczuleniowej”.
Uczulenie to nie to samo co podrażnienie
Uczulenie jest reakcją osobniczą. Nie da się zatem powiedzieć, że dany produkt na 100% nie spowoduje u kogoś takiej reakcji. Ryzyko może być większe w przypadku produktów, które zawierają składniki stwarzające ryzyko uczuleń u osób wrażliwych. To na przykład utleniające (trwałe) farby do włosów. Dlatego rekomenduje się, aby przed zastosowaniem farby wykonać test skórny. Niestety dla niektórych składników farb do włosów nie ma alternatywy. Osoby uczulone na te składniki po prostu nie mogą farbować włosów. Jeśli uda nam się zidentyfikować u siebie uczulenia na konkretne składniki lub zostaną one zidentyfikowane podczas zleconych przez lekarza dermatologa testach skórnych, wiemy wtedy jakich składników unikać w kosmetykach.
W przypadku podrażnienia jest nieco inaczej. Właściwości drażniące – to właściwości danej substancji i zależą one od stężenia. Jeśli jest odpowiednio niskie – produkt nie będzie drażnił. Jeśli jest za wysokie – będzie drażnił i taki kosmetyk nie powinien przejść pozytywnie oceny bezpieczeństwa . Osoby o normalnej skórze, stosujące kosmetyk wprowadzony do obrotu zgodnie z wytycznymi prawa, nie powinny reagować podrażnieniem na kosmetyki. Ale to nie zawsze jest takie proste. Osoby np. z AZS, które mają generalnie mocno uszkodzoną barierę naskórkową, czyli warstwa rogowa nie jest ciągła i nie chroni ich odpowiednio – czasem reagują również na takie produkty, które u innych nie wykazują ani działania uczulającego, ani działania drażniącego.
Nie powinniśmy więc szukać „dobrych składników kosmetycznych” oraz w drugą stronę „szkodliwych składników kosmetycznych”. Wszystkie dopuszczone do używania w UE składniki są bezpieczne dla naszego zdrowia. Powinniśmy zatem skupić się na doborze kosmetyków dopasowanych do naszych potrzeb, typu skóry itp.
Kosmetyki dobrane do Twoich potrzeb
Jeśli nasza skóra nie jest szczególnie wrażliwa na składniki kosmetyczne i nie jesteśmy na nie uczuleni to dobrze dobrany pozwala nam skutecznie oczyścić i pielęgnować naszą skórę. Pierwszym krokiem do wyboru kosmetyku, który będzie dobrany do nas i naszych potrzeb jest poznanie naszego typu skóry. Skóra może być normalna, sucha, tłusta, mieszana. Co raz więcej osób deklaruje, że ma skórę wrażliwą. Możemy określić nasz typ skóry w ramach konsultacji z dermatologiem, kosmetologiem, w gabinecie medycyny estetycznej lub przeprowadzić go samodzielnie. Jeśli jednak nie mamy wiedzy w tym obszarze lub czujemy się niepewnie oddajmy ocenę profesjonalistom. Po tym jak specjalista określi nasz typ skóry może również zarekomendować domową pielęgnację oraz specjalistyczne zabiegi.
Typy skóry
Cera tłusta charakteryzuje się nadprodukcją sebum, rozszerzonymi porami oraz tendencją do rozwoju różnego typu zmian trądzikowych. W tym przypadku podstawą jej pielęgnacji jest codzienne oczyszczanie i przywracanie jej neutralnego pH. Natomiast cera sucha nie wytwarza wystarczającej ilości sebum. Z tego względu na jej powierzchni często widoczne są podrażnienia i suche skórki. Jest ona najbardziej podatna na powstawanie głębokich zmarszczek mimicznych w stosunkowo wczesnym wieku. Cera normalna wygląda zwykle bardzo zdrowo i promiennie. W tym przypadku nie występują zmiany trądzikowe, pękające naczynka, efekt ściągnięcia skóry czy rumień. Natomiast cera wrażliwa jest szczególnie podatna na podrażnienia przy kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem czy kosmetykami o niewłaściwie dobranym składzie. Analizę typu skóry powinniśmy powtarzać co jakiś czas. Typ skóry może zmieniać się wraz z wiekiem, w trakcie i po ciąży, kiedy w naszym organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne oraz pod wpływem czynników zewnętrznych tj. nadmierny stres, zanieczyszczenie środowiska, źle dobrana codzienna pielęgnacja. Nasze potrzeby pielęgnacyjne zmieniają się w zależności od pory roku.
Jakich składników potrzebuje nasza skóra?
Wiedząc już jaki mamy typ skóry i czy nie mamy alergii na konkretne składniki łatwiejsze staną się dla nas poszukiwania składników kosmetycznych, które będą ją właściwie pielęgnować.
Skóra sucha wymaga specjalnej pielęgnacji kosmetykami zawierającymi humektanty (mocznik, glicerol) i natłuszczające wyciągi roślinne. Pielęgnując tego rodzaju cerę, przede wszystkim musimy wzmocnić jej naturalną barierę hydrolipidową. Kosmetyki powinny mieć więc bogatszy skład i zawierać oleje, ceramidy, woski roślinne, a także substancje kojące takie jak m.in. D-pantenol, allantoina czy wyciągi roślinne np. z melisy, malwy lub nagietka. Sucha skóra ciała polubi także preparaty zawierające mocznik – składnik ten zmniejsza przeznaskórkową ucieczkę wody i zwiększa syntezę naturalnych lipidów. Warto też od czasu do czasu sięgnąć po kosmetyki z alfa-hydroksykwasami, które złuszczając martwe komórki naskórka, zwiększają ilość ceramidów w jego rogowej warstwie.
Pielęgnacja skóry tłustej powinna opierać się na oczyszczaniu skóry. Tłusta skóra potrzebuje nawilżenia, ale codzienny krem powinien mieć lekką beztłuszczową konsystencję. W preparatach nawilżających warto szukać kwasu hialuronowego (nawilża i ujędrnia), witaminy C (rozjaśnia koloryt i odmładza) oraz alfa-hydroksykwasów (poprawiają odcień, złuszczając martwe komórki naskórka).
Przy pielęgnacji skóry normalnej istotne jest by nie pozwolić czynnikom środowiskowym naruszyć jej naturalnej równowagi, należy stosować preparaty nawilżające i odżywcze, a także chronić ją przed słońcem, stosując kosmetyki z filtrami. Wraz z wiekiem do pielęgnacyjnej rutyny należy włączyć składniki przeciwstarzeniowe m.in. peptydy, witaminę C, retinol, witaminę D.
By odpowiednio zadbać o cerę mieszaną, należy stosować jednocześnie dwa rodzaje kosmetyków. Na policzki nakładać preparaty przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry, a na strefę T kosmetyki lekkie, matujące, które zapobiegną zatykaniu się porów skóry, powstawaniu niedoskonałości skóry i nadmiernemu połyskowi.
Świadomy wybór kluczem do sukcesu
Jeśli wybór odpowiednich kosmetyków sprawia Ci trudność pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z porady doświadczonych ekspertów. Pomogą ustalić Twój typ skóry, wyeliminować specyficzne alergie, dopasować do niej odpowiednią pielęgnację. Poszerzając wiedzę z zakresu składników kosmetycznych korzystajmy ze sprawdzonych źródeł wiedzy, prasy naukowej i książek specjalistów w dziedzinie kosmetologii, chemii kosmetycznej. Każdy kosmetyk wprowadzony legalnie do obrotu jest bezpieczny, a konsumenci są chronieni restrykcyjnymi przepisami prawa. Znajomość potrzeb naszej skóry i zaspakajających je składników kosmetycznych pozwoli nam odnaleźć się w gąszczu kosmetyków i dokonać świadomych wyborów produktów.
Dobry kosmetyk, to:
- Kosmetyk dobrany do Twojego rodzaju skóry i jej aktualnych potrzeb.
- Zawierający składniki potrzebne do jej odpowiedniej pielęgnacji.
- Dobrany do grupy wiekowej.
- Bez składników, na które jesteś uczulony/a.
- Dobrany do Twoich preferencji. Przyjemny w stosowaniu – Poza skutecznością musisz też go lubić.
Czytaj więcej