Czy kosmetyki naturalne są lepsze dla skóry niż zwykłe?
Od kilku lat moda na kosmetyki naturalne zatacza coraz szersze kręgi. Wiąże się jednak niestety z powielanymi mitami, według których są one lepsze dla skóry niż tradycyjne produkty.
Mit
Mówi się, że kosmetyki naturalne, organiczne, bio, ekologiczne są bardziej bezpieczne dla skóry niż te „naszpikowane chemią”. Powtarza się, że kosmetyki tradycyjne zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje.
Fakt
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży są identyczne dla wszystkich kosmetyków. To, że produkt uzyskał certyfikaty kosmetyku naturalnego lub organicznego nie oznacza, że jest bardziej bezpieczny niż ten konwencjonalny. Co więcej, może okazać się, że kosmetyki naturalne nie będą dobrze tolerowane przez każdy typu skóry. Ostrożność powinny zachować osoby z cerą wrażliwą i podatne na alergie kontaktowe.
Dlaczego używanie kosmetyków naturalnych nie jest dobre dla wszystkich typów skóry? Substancje pochodzące wyłącznie z natury nie są co do zasady bardziej bezpieczne niż składniki syntetyczne, które powstają w laboratoriach. Stosowanie kosmetyków naturalnych do pielęgnacji cery wrażliwej może wywołać u niej podrażnienia lub reakcję kontaktową. Powód? Surowce naturalne lub organiczne często zawierają wiele – nawet kilkadziesiąt lub kilkaset różnych związków i składników chemicznych (w tym również alergenów).
26 potencjalnych alergenów, które należy wykazać na opakowaniu kosmetyku, to w większości substancje naturalne. Stanowią je komponenty występujące w naturalnych olejkach eterycznych i wyciągach roślinnych. Mogą więc uczulać i podrażniać skórę wrażliwą. Warto mieć to na uwadze.
Rozwiewamy wątpliwości
- Czy skład kosmetyków naturalnych jest bardziej bezpieczny dla skóry niż konwencjonalny? Każdy składnik zanim trafi do receptury kremu czy balsamu – musi być przebadany i bezpieczny dla skóry. Ale kosmetyki naturalne, które są bogate w esencje roślinne lub olejki eteryczne zawierają dużo różnych substancji chemicznych, w tym alergenów. Jak powtarzają dermatolodzy: najlepsze trucizny pochodzą z natury. I jedne i drugie kosmetyki zanim trafią do sprzedaży muszą przejść przez kontrolę jakości i bezpieczeństwa. Nie można więc powiedzieć, że którekolwiek są mniej lub bardziej bezpieczne.
- Czym różnią się kosmetyki naturalne od organicznych? Kosmetyki naturalne bywają często utożsamiane z kosmetykami organicznymi i ekologicznymi. Pojęcia te jednak nie są tożsame. Kosmetyki naturalne to szersza grupa produktów, która zawiera naturalne komponenty o bliżej nieokreślonej ilości. Natomiast kosmetyki organiczne zawierają składniki organiczne, czyli pozyskane z roślin uprawianych metodami rolnictwa ekologicznego/organicznego. Z kolei kosmetyki ekologiczne to takie, których wpływ na środowisko został zmniejszony na jakimś, albo każdym etapie wytwarzania. Obecnie zasady określania naturalności i organiczności składników i produktów kosmetycznych są określone w normie ISO 16128. Deklaracje o naturalności czy organiczności powinny być tworzone na jej podstawie.