Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Substancja zapachowa, nadaje charakterystyczny kwiatowy zapach.
Działanie kosmetyczne
Substancja zapachowa, tworzy wyczuwalny przyjemny zapach i/lub maskuje nieprzyjemny zapach. Olejek reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza przetłuszczanie się skóry. W preparatach do pielęgnacji skóry głowy, wpływa na ukrwienie, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów. Zalecany do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Cananga Odorata Flower Oil jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Opinia SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety): SCCS w 2012 r. wydał opinię o alergenach zapachowych w produktach kosmetycznych, w której zamieścił Cananga Odorata Flower Oil. Olejek ylangowy posiada potencjał uczulający.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Klasyfikacja Skin Sens. 1 przekazana przez firmy ECHA w zgłoszeniach CLP wskazuje, że substancja ta może powodować alergię. Dane z lat 2000-2008 zebrane w sieci informacyjnej oddziałów dermatologii (IVDK – Information Network of Departments of Dermatology) wskazują, że olejek ylangowy jest jednym z najczęściej wywołujących reakcje alergiczne wykrywanych w testach płatkowych.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Roślinne
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=55230
- www.febea.fr https://www.febea.fr/fr/baseingredient/cananga-odorata-flower-oil
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.073.698
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_102.pdfUterW,SchmidtE,GeierJ,LessmannH,SchnuchA,FroschP.Contactallergytoessentialoils:currentpatchtestresults(2000-2008)fromtheInformationNetworkofDepartmentsofDermatology(IVDK).ContactDermatitis.2010;63(5):277-283.doi:10.1111/j.1600-0536.2010.01768.x
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_073.pdf
Ciekawostki
Olejek ylangowy jest otrzymywany z kwiatów drzewa Cananga odorata (Annonaceae) poprzez destylację z parą wodną. Olejek głównie zawiera alfa pinen, linalol, geraniol, seksfiterpeny, kwasy (m.in. heksanowy, heptanowy, benzoesowy), fenole (eugenol i izoeugenol) Stosowany m.in. w perfumach, kremach, mydłach, a także kosmetykach myjących.