Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Bisabolol w kosmetykach pełni funkcję zapachową
Działanie kosmetyczne
Bisabolol poprawia wygląd suchej lub uszkodzonej skóry, zmniejsza łuszczenie oraz przywraca jędrność. Ma także właściwości kojące.
Bezpieczeństwo Bisabololu
Bezpieczeństwo składnika
Bisabolol jest składnikiem bezpiecznym do używania w produktach kosmetycznych. Bezpieczeństwo bisabololu ocenione zostało przez panel ekspertów CIR. Składnik został uznany za bezpieczny jako stosowany w kosmetykach i produktach do higieny osobistej. Eksperci CIR zauważyli, że wyniki badań toksyczności doustnej i skórnej, genotoksyczności, toksyczności reprodukcyjnej / rozwojowej, uczulenia i fotouczulenia wykazały niewielką toksyczność w preparatach kosmetycznych. Nie zaobserwowano żadnych efektów w 28-dniowym badaniu toksyczności skórnej w dawkach wyższych niż oczekiwano w wyniku zastosowania tego składnika w kosmetykach i produktach do higieny osobistej.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Według zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania zatwierdzonej przez Unię Europejską (CLP), substancja ta może powodować reakcję alergiczną skóry (zaklasyfikowana jako Skin Sens. 1B).
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Składnik zaklasyfikowany jako mogący powodować reakcję alergiczną skóry.
Wpływ na środowisko
Substancja działa toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki (według zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania zatwierdzonej przez Unię Europejską zaklasyfikowana jako Aquatic Chronic 2 oraz Aquatic Acute 2)
Pochodzenie
Syntetyczne, roślinne
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=74499
- cosmeticsinfo.org https://cosmeticsinfo.org/ingredient/bisabolol
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.007.461
- www.cir-safety.org https://www.cir-safety.org/
- www.cir-safety.org https://www.cir-safety.org/sites/default/files/bisabolol.pdf
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=74499&locale=en
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/information-on-chemicals/cl-inventory-database/-/discli/notification-details/77543/956135
Ciekawostki
Bisabolol występuje w dwóch formach strukturalnych: beta i alfa. Beta-bisabolol znajduje się w kukurydzy i bawełnie. Natomiast alfa-bisabolol jest stosowany w kosmetykach i występuje w różnych roślinach, np. w rumianku.