Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Substancja konserwująca, hamuje rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Methylparaben jest bezpieczny do stosowania jako konserwant w produktach kosmetycznych przy zastosowaniu określonych ograniczeń i warunków. Metyloparaben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Składnik znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. V, pozycja 12). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to: 0,4 % (w przeliczeniu na kwas 4-hydroksybenzoesowy) dla pojedynczego estru, 0,8 % (w przeliczeniu na kwas 4-hydroksybenzoesowy) dla mieszaniny estrów Opinia SCCP (Scientific Committee on Consumer Products): SCCP w 2005 r. uznał Methylparaben za bezpieczny składnik produktów kosmetycznych, gdy jego stężenie nie przekracza 0,4%. SCCP w kolejnych latach (2006 r., 2011 r.) wielokrotnie poddał ocenie oraz przeanalizował nowe dostępne dane o metyloparabenie i potwierdził pierwotny wniosek. Cosmetic Ingredient Review: CIR w 2020 r. na podstawie przeglądu odpowiednich danych i poprzednich raportów oceny bezpieczeństwa uznał Methylparaben za składnik bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych w obecnych praktykach stosowania substancji i wykorzystywanych stężeniach. Maksymalne stężenie dla sumy parabenów w gotowym produkcie kosmetycznym wynosi: 0,8%. Parabeny mogą zwiększać penetrację innych składników preparatu przez skórę, dlatego nie powinny być stosowane w kosmetykach razem z innymi substancjami, których ocena bezpieczeństwa opiera się na braku przenikania.
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Syntetyczne
Źródła danych
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=35342
- cosmeticobs.com https://cosmeticobs.com/en/ingredients/methylparaben-180
- www.febea.fr https://www.febea.fr/fr/baseingredient/methylparaben
- echa.europa.eu https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.002.532
- eur-lex.europa.eu https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02009R1223-20191127&qid=1580984703912&from=PL
- www.byrdie.com https://www.byrdie.com/methylparaben-for-skin-4779820
- online.personalcarecouncil.org https://online.personalcarecouncil.org/ctfa-static/online/lists/cir-pdfs/FR746.pdf
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_sccp/docs/sccp_o_019.pdf
- www.cir-safety.org https://www.cir-safety.org/
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_sccp/docs/sccp_o_074.pdf
- ec.europa.eu https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_041.pdf
Ciekawostki
Metyloparaben jest jedną z pochodnych kwasu 4-hydroksybenzoesowego, które są określane jako parabeny. Są to najlepiej przebadane konserwanty, które stosuje się m.in. w kosmetykach, żywności i lekach.